Idziemy do łóżka, czyli jak śpią Kolumbijczycy. Przewodnik i słownik po sypialni.

Jak przyjechałam do Kolumbii i zaczęłam przeglądać sklepy, aby urządzić naszą sypialnię, to najpierw wpadłam w osłupienie, a potem się zagubiłam. Dosłownie. Ilość rzeczy jaką Kolumbijczycy rzucają na łóżko jest olbrzymia - zapomnijcie o prześcieradle, kołdrze, poduszkach i pościeli. Łóżkowy szał w Kolumbii jest podniesiony do rangi sztuki! A co za tym idzie.... oczywiście zróżnicowane słownictwo. Łatwo się w tym zagubić, zwłaszcza, że jeden przedmiot, może mieć kilka różnych nazw! Słów opisujących narzutę w Kolumbii jest aż sześć!

Potraktujcie ten wpis jako przewodnik po bogatym słownictwie sypialnianym oraz o zwyczajach czy wymaganiach jakie Kolumbijczycy narzucają, aby dobrze się wyspać. Myślę, że przyda się zwłaszcza tym Polkom i Polakom, którzy dopiero co do Kolumbii przyjechali - ominie Was stres przez jaki przeszłam ja, próbując odnaleźć się w kolumbijskiej pościelowej dżungli i sypialnianym słownictwie. Na końcu wpisu podaję kika użytecznych sklepów czy marek, jakie warto odwiedzić, aby porządnie urządzić sypialnię. 

ALCOBA, DORMITORIO, CUARTO PRINCIPAL - sypialnia
W Kolumbii mieszkania kupuje się albo na metry (ha ha ha) albo w zależności od ilości sypialni. Polskie 4M w Kolumbii to 3 sypialnie, czyli tres alcobas. Zwykle główna sypialnia ma własną łazienkę (en suite), a nawet przejściową garderobę (walk in closet), przez którą przechodzi się do łazienki. Pozostałe sypialnie są dla dzieci oraz obowiązkowo jest jedna sypialnia dla gości (tzw. cuarto de huespedes). Uwaga! - w Kolumbii jest nietaktem położenie gościa w dużym pokoju! Goście Kolumbijczyków nie śpią na sofach, czy dmuchanych materacach w salonie, tylko wygodnie w łóżku, w swoim pokoju dla gości - każde szanujące się domostwo powinno mieć zatem dodatkowy taki pokój. HARDWARE SYPIALNIANY czyli o łóżkach i innych meblach.

CAMA - łóżko
Zarówno łóżka, jak i materace, a co za tym idzie pościel, kupuje się w zależności od tego jak dużo miejsca dla siebie chcemy mieć podczas spania. Rozmiary, które podaję są przybliżone, ponieważ każdy sklep czy marka może narzucać własne wymiary.

Jednoosobowe zwane jest SENCILLO. Następnie mamy trochę większe, czyli SEMIDOBLE - nazwijmy je dla jednej i pół osoby. Następnie w kolejce jest DOBLE - czyli podwójne, teoretycznie już dla dwóch osób. Jeżeli jednak dzielisz łóżko z drugą osobą, poważnie powinnieneś zastanowić nad zakupem QUEEN lub dla bardzo wygodnickich nawet KING. KING to iście królewski rozmiar, gdzie możesz przespać całą noc bez świadomości, że obok Ciebie leży druga osoba 😄


BASE CAMA, BASECAMA - podstawa do łóżka lub baza pod materac
Są dwie formy zmontowania łóżka w Kolumbii. Albo kupisz pełne łóżko z tak zwaną ramą, albo je sobie poskładasz. Jedną z dobrych opcji jest kupienie bazy pod materac. Jeżeli łóżko jest dla dwóch osób, taka baza zwykle będzie składać się z dwóch elementów, co jest użyteczne przy transporcie. 

SOFÁ CAMA - łóżko rozkładane
Sofá cama to świetne rozwiązanie, jeśli Twój pokój dla gości jest niewielki oraz goście nie najeżdżają Cię za często. W przypadku braku gości możesz poczytać sobie na nim książkę, składować dopiero co wyprane ubrania, albo wyemigrować na niego męża jeśli za bardzo chrapie. 

CAMAROTE - łóżko piętrowe
Szczerze pisząc, nie wiem jak bardzo to rozwiązanie jest popularne w Kolumbii. Ale pewnie funkcjonuje tam, gdzie jest ograniczona przestrzeń i przynajmniej dwójka dzieci. W każdym razie łóżka piętrowe są w sprzedarzy i nazywają się CAMAROTES. 

CABECERO - wezgłowie
Jak wszystko w Kolumbii i wezgłowie można robić na zamówienie. Tapicerka w materiale czy w skórze, gładkie lub w romby, z guzikami lub bez itp., itd. Takie robione na zamówienie wezgłowie można łatwo zamówić w sklepach z materacami lub kupić od razu gotowe. MESA/MESITA DE NOCHE - szafka nocna
Kolejny obowiązkowy mebel, czyli szafka nocna. A właściwie to dwie szafki na każde łóżko.

COLCHÓN - materac
Biznes materacami w Kolumbii według mnie jest przeogromny, a zatrzęsienie sklepów rzuca się w oczy. I całkiem słusznie, bo przecież na materacu przesypiamy około 240 godzin w miesiącu! Nie chcę się tutaj wdawać w szczegóły twardości i miekkości oraz czy powinien być zrobiony z memory foam czy też nie - pozostawiam tą decyzję Waszym własnym preferencjom.

Materac kupujemy w zależności od preferowanego rozmiaru i od posiadanego łóżka. Rozmiary w przybliżeniu są takie:

Sencillo 100 x 190 cm
Semidoble 120 x 190 cm
Doble 140 x 190 cm
Queen 160 x 190 cm
King 200 x 200 cm


Zdjęcie pozyskane ze strony Zara Home
Ok, ta część była stosunkowo łatwa i nietrudno się w tym połapać. Szał i zagubienie mamy dopiero w drugiej części zakupów, czyli kupowania pościeli.

SOFTWARE ŁÓŻKOWY, czyli wszystko co powienieneś wiedzieć o pościeli.

ROPA DE CAMA, JUEGO DE CAMA, LÉNCERIA - pościel (ogólnie)
Tłumacząc dosłowienie, ROPA DE CAMA to ubranie dla łóżka, JUEGO DE CAMA - to będzie zestaw pościeli, a LÉNCERÍA to bielizna, w tym przypadku oczywiście dla łóżka. Pod takim hasłem znajdziemy wszystko od kołder i poduszek po prześcieradła i poszewki.

W każdym szanującym się domu powinna się znaleźć również szafa na pościel i ręczniki - zwykle w postaci wnęki w ścianie wypełnionej półkami i z zamknięciem w postaci prostych, dwuskrzydowych drzwi. 

DUVET, PLUMÓN, NÓRDICO, COBIJA DE PLUMAS - kołdra lub pierzyna
W zależności od sklepu, duvet może być zwykłą kołdrą (z wypełnieniem syntetycznym, pierzym lub innym). PLUMÓN, NÓRDICO i COBIJA DE PLUMAS są nazwami zarezerwowanymi tylko dla pierzyn (czy kołder puchowych), czyli tych wypełnionych ptasim pierzem. W Kolumbii zwraca się uwagę na to w jakim procencie są one wypełnione pierzem z piersi (pecho) ptaka - bardziej cenniejszym i droższym, oraz w jakiej części z ciała ptaka (cuerpo) - cięższym, mniej kosztownym. Przede wszystkim spotkamy pierze gęsi, czyli ganso.

Jeśli chodzi o rozmiary, to podobnie jak w przypadku materacy, są one dostępne jako: Sencillo, Semidoble, Doble, Queen, King. Spotkałam się jeszcze z rozmiarami: Extra Doble, Extra Extra Doble, Full.... jest tego zatrzęsienie. Wymiarów nawet nie staram się podawać, bo różnią się one w zależności od marki. Najlepiej mieć zapisane lub zapamiętane w głowie jakie są wymiary naszego materaca oraz kołdry i kupować pod rozmiar, raczej niż pod nazwę.

COMFORTER - kołdra 
Comforter to amerykańska nazwa na kołdrę, a szczegółowiej to rodzaj kołdry z kolorowym nadrukiem. Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie przepadają za praniem, prasowaniem i ubieraniem białej kołdry w pościel. Zwykle pod taki comforter daje się proste prześcieradło, do ochrony i wrzuca się do pralki raz na jakiś czas.

ALMOHADA - poduszka
Kupowanie gotowego zestawu pościeli w Kolumbii zwykle nakłada na nas wymóg kupienia dwóch poduszek na głowę. Jedna to ubrana tradycyjnie w białą lub jasną poszewkę, na której kładziemy głowę do spania. Standardowo to 50 cm x 70 cm - zapisać lub zapamiętać. Druga poduszka jest dekoracyjna, która może służyć jako wzmocnienie pod nasze plecy jeśli chcemy w łóżku obejrzeć film (a trzeba wiedzieć, że w głównej sypialni kolumbijskiej zawsze powinien znajdować się telewizor!). Poszewka dla drugiej poduszki ma taką samą kolorystykę jak pościel i sprzedawane są w kompletach. Pamiętajmy, w Kolumbii śpi się na białej (jasnej) poduszce, kolory na poszewkach są przeznaczone dla poduszki dekoracyjnej.

COJÍN - poduszka, poduszeczka, jasiek
Różnych rozmiarów i kształtów (prostokątne, kwadratowe, w postaciu rulonu) jaśki czy poduszki. Ubrane w kolorowe poszewki. Można kupić gotowe lub zrobić sobie samemu. W tej drugiej wersji kupujemy najpierw RELLENO (czyli syntetyczną bawełnę zapakowaną w prosty materiał), a potem wybieramy poszewkę. W celu dodatkowej ochrony, zarówno ALMOHADAS jak i COJÍN możemy dodatkowo ubrać w PROTECTOR, czyli poszewkę z białej tkaniny zwykle zaopatrzoną w suwak.

SÁBANA PLANA (BAJERA) i SÁBANA AJUSTABLE - prześcieradło
Prześcieradło może być albo proste czyli zwykły prostokąt tkaniny (SABANA PLANA), lub dopasowane do materaca z gumką czyli SABANA AJUSTABLE. Generalnie chodzi o  tradycyjnie rozumiane prześcieradło, które znajduje się pomiędzy nami, a materacem (SABANA BAJERA).

SÁBANA ENCIMERA lub SOBRESABANA - prześcieradło pod kołdrę
To jest rodzaj prześcieradła, który czasami możecie spotkać w hotelach. Znajduje się ono pomiedzy tobą, a kołdrą lub kocem. Myślę, że w Kolumbii to rozwiązanie jest lubiane, ponieważ w zimnych rejonach obowiązuje zwyczaj używania kocy. Koc kosztuje mniej niż drogie pierzyny. Stąd, i aby było bardziej higienicznie, używa się dodatkowego prześcieradła do ochrony wierzchniego okrycia.

Osobiście nie przepadam. Wręcz przeciwnie, doprowadza mnie do szału posiadanie dodatkowego kawałka materiału, które plącze mi się w nogach, kiedy chcę spać. I według mnie SOBRESABANA wcale nie daje dodatkowej ochrony. No chyba, że jest to rozwiązanie dla tych, którzy tak jak się kładą do spania, to przesypiają całą noc bez zmiany pozycji.  

JUEGO DE SÁBANAS - zestaw prześcieradeł i nie tylko
Zestaw prześcieradeł zawiera: prześcieradło na materac, pod kołdrę i uwaga..... poszewki na poduszki! Sprawdźcie dobrze opakowanie co dokładnie zawiera taki zestaw.

FORRO lub FUNDA - poszwa, poszewka, pościel
Wszystko to, w co ubiera się kołdry (FORRO DE/PARA DUVET) czy poduszki (FUNDA DE ALMOHADA/COJÍN). Słowa FORRO  i FUNDA są używane zamiennie.

PROTECTOR - pokrowiec, ochraniacz
Zwykle oznacza pokrowiec na materac, ale też może być na poduszkę (o czym pisałam wyżej przy ALMOHADA). Pokrowiec na materac ma formę prześcieradła dopasowanego, ale o grubszej tkaninie, zwykle pikowanej. Służy higienie i ochronie materaca przed roztoczami oraz przykrymi niespodziankami. Łatwiej uprać pokrowiec, trudniej już materac.

CUBRECANAPÉ - pokrowiec lub narzuta na podstawę łóżka
Jak już się zorientowaliście, w Kolumbii wszystko wymaga ochrony, dlatego też niektórzy mogą kupić ochraniacz na boki podstawy łóżka, która zwykle sięga ziemi (jeszcze raz odwołuję się do waszych wspomnień z pokoi hotelowych). Chociaż może również posłużyć tym, którzy podstawę łóżka nie mają zbyt ładną, lub nie pasuje już do koloru świeżo przemalowanego pokoju lub nowych mebli. Dopiero na taką podstawę, zakrytą CUBRECANAPÉ, kładzie się materac.


COBIJA, MANTA - koc
Obydwa słowa oznaczają koc. Zdaje się, że jest lekka różnica pomiędzy jednym i drugim, ale szczerze Wam się przyznam, że nie wiem dokładnie jaka. Koc to dla mnie koc.

Jeśli ktoś dobrze pamięta, to wyżej we wpisie pojawia się już słowo COBIJA ale w postaci COBIJA DE PLUMAS, czyli pierzyny. Teraz już wiecie dlaczego byłam zagubiona?

CUBRELECHO, CUBRECAMA, SOBRECAMA, COLCHA, FRAZADA, EDREDÓN - narzuta na łóżko
Narzuta, czyli dekoracyjny element tekstylny umieszczony na łóżku po jego pościeleniu. Oprócz dekoracji i tego, że łóżko będzie ładnie i prezentacyjnie wyglądać, służy ochronie pościeli przed kurzem czy zwierzakami domowymi. Może dostarczyć dodatkową ochronę przed zimnymi kolumbijskimi nocami, jakie mamy tutaj wysoko w Andach. 

EDREDÓN to grubsza i zwykle jeszcze bardziej dekoracyjna wersja CUBRELECHO. Ponieważ jest cięższa w swoim wykonaniu, a tym samym sztywniejsza, po narzuceniu na łóżko ładniej się prezentuje. 


Zdjęcia pozyskane ze strony internetowej Zara Home.
POZOSTAŁE UŻYTECZNE ZAKUPOWE SŁOWNICTWO
Z czym jeszcze spotkacie się na zakupach sypialnianych? Z liczbą gram (GRAMOS) - np. ile waży puch na 1m2, z liczbą nitek (NÚMERO DE HILOS) - 100, 200, 300... - czyli jak bardzo jest gruby materiał, z którego jest szyta pościel (generalnie im wyższy numer tym lepiej i drożej). ESTAMPADO - z nadrukiem (przeważnie kołdra) lub DOBLEFAZ - z takim określeniem spotkacie się przy zakupie CUBRELECHO lub DUVET, które oznacza, że nadruk znajduje się na obydwu stronach.

WYBRANE KOLUMBIJSKIE SKLEPY I MARKI 
Warto odwiedzić targi FERIA DE HOGAR, która co roku we wrześniu organizowana jest w Corferias i zapolować na zniżki.

Dla ułatwienia nowo przybywającym Polakom, poniżej lista niektórych sklepów:
Almacenes Brissa
Falabella
Rosen
Ocean Blue
Kamuchy
Distrihogar
Zara Home
Homecenter
Home Sentry
Colchones Spring
Colchones Paraiso
Americana de Colchones
Colchones Eldorado

A ja dziękuję za uwagę i idę zanurzyć się w mój puchowy plumón, bez dodatkowej sobresabana. Dobranoc!

Do zobaczenia... pronto!

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.