101 powodów, dla których warto odwiedzić Kolumbię

Pamiętasz ten dzień, w którym po raz pierwszy usłyszałeś o Kolumbii, lub może poznałeś Kolumbijczyka lub inną osobę, która tam mieszka i pierwsze co sobie pomyślałeś to... zajebiście piękne plaże.... gorąca salsa.... samowystarczalny kraj. Ha, ha, ha.... oczywiście, że nie! Z pewnością przez głowę przemknęły Ci: kokaina, Pablo Escobar lub długoletnia  (choć już zakończona) partyzancka wojna domowa.

Aby oderwać się na chwilę od skojarzeń proponowanych zawsze i do znudzenia przez szukających sensacji artykułów "dziennikarskich", proponuję Wam spojrzenie na Kolumbię oczami Polki, która już trochę tutaj mieszka.

Przygotowałam listę 101 argumentów, dlaczego warto pojechać do Kolumbii. Zaparzcie herbatę lub kawę (najlepiej kolumbijską) i z tabletem zanurzcie się wygodnie w poduszki na kanapie.


101 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO ODWIEDZIĆ KOLUMBIĘ

DLA PRZYRODY I NATURY:

1. Kolumbia jest drugim najbardziej zróżnicowanym biologicznie krajem na świecie, których liczbę gatunków szacuje się na minimum 56.343*. Rankingowi przewodzi Brazylia (5 największy kraj na świecie), a Kolumbia (26 w klasyfikacji) mimo, iż jest aż 7,5 razy mniejsza od sąsiada, to znajduje się na drugim miejscu. To czyni z Kolumbii kraj o największym zróżnicowaniu gatunków flory i fauny na metr kwadratowy na świecie. Imponujące!
2. Kolumbijskie przestworza na loty wybrało więcej ptaków niż tych mieszkających łącznie (!) w Europie i Ameryce Północnej. Liczbę gatunków szacuje się na 1.921* co daje Kolumbii numer jeden* na świecie. Z tej liczby 79* to gatunki endemiczne. To swoisty raj dla obserwatorów skrzydlatych przyjaciół.
3. Kolumbia szczyci się także największą koncentracją gatunków storczyków (orchidei) na świecie. Odkrytych do tej pory jest 4.270* rodzajów, z czego 1.467* to gatunki rosnące tylko tutaj.
4. Nad kolumbijskimi zielonymi łąkami lata 3.274* gatunków kolorowych motyli, z czego 350* to gatunki endemiczne. To czyni z Kolumbii numer dwa* na świecie.
5. Kolumbia znajduje się na drugim* miejscu na świecie jeśli chodzi o gatunki ryb słodkowodnych. W tutejszych wodach pływa aż 1.435* gatunków, z czego 311* to gatunki autochtoniczne.
6. Jeśli chodzi o ryby morskie, to skatalogowanych gatunków opływających wybrzeża Kolumbii jest zaledwie… 2.000*.
7. Po tutejszych mokrych i suchych terenach łazi i skacze 830* gatunków płazów, z czego 367* to gatunki endemiczne. Kolumbia ponownie na drugim* miejscu na świecie.
8. Jest to także drugi* kraj na świecie pod względem liczby gatunków roślin: 30.436**, z czego aż 6.383* to gatunki rdzenne dla Kolumbii. Samych tylko roślin kwitnących jest aż 22.840* gatunków.
9. Gatunków gadów w Kolumbii szacuje się na 537*, z czego 115* jest lokalnych, co daje jej numer trzeci* na świecie.
10. Miejsce trzecie* na świecie Kolumbia zajmuje także jeśli chodzi o numer gatunków palm, których liczbę szacuje się na 289*, z czego 47* jest endemicznych.
11. W departamencie Quindio rośnie palma woskowa – palma de cera – która jest najwyższą rośliną jednoliściową na świecie. Jest tak charakterystyczna dla regionu Quindio, że odzwierciedla to jej naukowa nazwa: Ceroxylon quindiuense.
12. To jedyny kraj w Ameryce Południowej z dostępem do dwóch oceanów: Pacyfiku i Atlantyku (poprzez Morze Karaibskie).
13. Kolumbię przecinają trzy dramatyczne łańcuchy Kordyliery Andów.
14. Masyw górski Kolumbii (potocznie zwany Nudo de Almaguer) oraz departament Chocó mają największy stopień roślinnego endemizmu na świecie – rośnie tam aż 18.300 gatunków roślin typowych dla regionu.
15. Kolumbia znajduje się w światowej czołówce krajów o największym dostępie do zasobów wodnych. Nic dziwnego, że zagraniczne firmy zabijają się, aby kupić tu ziemię pod rolnictwo.
16. Rafa koralowa San Andrés jest trzecią największą na świecie. W kolumbijskich wodach (zarówno Pacyfiku jak i Morza Karaibskiego) żyje 139* koralowców, 296* gatunków szkarłupni (rozgwiazd, jeżowców) i 1.674* gatunków porostów.
17. W kolumbijskich Andach żyje jeden z największych i majestatycznych latających ptaków świata vultur gryphuskondor olbrzymi, zwany także andyjskim.
18. To kraj, w którym bzyczenie oznacza najprawdopodobniej szum trzepoczących aż do 80 razy na sekundę skrzydeł kolibra. Liczbę lokalnych gatunków szacuje się na 165**, co czyni z Kolumbii numer jeden na świecie.
19. Kolumbia zajmuje czwarte* miejsce na świecie, jeśli chodzi o liczbę ssaków: 492* różnych gatunków, z czego 34* są typowe dla kraju. To dom jaguara, pumy, ocelota czy niedźwiedzia okularnikowego.
20. To kraj, przez który przepływa Caño Cristales, nazywana rzeką o pięciu kolorach. To określenie zawdzięcza rosnącym w nich roślinach wodnych z rodziny zasennikowatych (Podostemaceae), które kwitną na zielono oraz czerwono (poprzez różne odcienie różu i fioletu). Kolory roślin mieszają się z kolorami ze środowiska: żółtym (od piasku), niebieskim (od odbijającego się w wodach nieba) i czarnym (od skał).
21. Kolumbijskie wody Pacyfiku co roku wybierane są przez walenie na ich romantyczne gody. 
22. To dom dla pierwszej kolumbijskiej rasy psa gończego: sabueso fino colombiano. Jak na razie uznawany tylko przez kolumbijskie stowarzyszenie psów ACCC.
23. To kraj, w którym nie zimują pszczoły. Dlatego też produkcja miodu i pyłku odbywa się przez cały rok. A produkcją zajmuje się aż 398* różnych gatunków pszczół.
24. To kraj, który rozpina się na wszystkich strefach klimatycznych: od tropiku po wieczne śniegi.
25. W Kolumbii ukształtowało się 34** różnych lądowych biomów (rozległych obszarów o określonym klimacie, charakterystycznej szacie roślinnej i szczególnym świecie zwierzęcym).
26. Jedną z biom jest rzadki i piękny w swojej surowości ekosystem zwany páramo, który w zajmuje 1,7%** terytorium Kolumbii. Potocznie zwany jest fabryką wody, ponieważ dostarcza Kolumbijczykom 70%** tego źródła. Páramo to formacja roślinna o charakterze trawiasto-krzewiastym występująca poza ostatnią linią drzew, od wysokości ok 3.000 m. n.p.m. W tym ekostystemie rośnie moja ulubiona kolumbijska roślina – frailejon (Espeletia).
27. W Kolumbii znajdziemy aż 1.649* gatunków mchu i 1.643* gatunków paproci. Niektóre z paproci są tak wielkie, że przerastają człowieka i przenoszą naszą wyobraźnię do epoki dinozaurów.
28. W Kolumbii, w karaibskich górach Sierra Nevada de Santa Marta znajduje się jedyna zawsze śnieżna góra (Pico Cristobal Colón) na świecie, która moczy swoje stopy w oceanie.
29. To kraj, w którym znajdują się cztery pustynie, w tym dwie najsłynniejsze: La Guajira i Tatacoa.
30. Jedną z liczb, która po prostu zwala z nóg, to 7.000* gatunków chrząszczy. Siedem tysięcy!
31. To kraj, który non-stop, przez cały rok, zbiera plony z pola, dzięki braku pór roku; jedynie naprzemiennych porze suchej i mokrej.
32. To kraj fantastycznych plaż i miejsc, gdzie możesz na nowo zbliżyć się do natury.

DLA LUDZI I ZNANYCH OSOBISTOŚCI:

Zdjęcie 1
33. Rozpoznawalny malarz i rzeźbiarz to wielbiciel ludzkich okrągłości – Fernando Botero.
34. To kraj znanych muzyków jak Shakira i Juanes, ale także Carlos Vives, Fonseca, Grupo Niche, Totó La Momposina, ChocQuibTown, Piso 21 czy Maluma. Listę właściwie można pisać w nieskończoność.
35. To kraj pięknych Kolumbijek. Miss Universum w 2014 zdobyła Paulina Vega.
36. To kraj znanych aktorów, którzy także robią karierę w Hollywood: seksowna Sofia Vergara i charakterystyczny John Leguizamo. 
37. To kraj, w którym urodził się wyedukowany w Cambridge University - inżynier Jorge Reynolds. Jego napędzany bateriami elektroniczny i zewnętrzny rozrusznik serca pozwolił przedłużyć życie pierwszemu pacjentowi aż o 17 lat. Operacja odbyła się w 1958 roku z Klinice Shaio w Bogocie.
38. To kraj, w którym José Barraquer opublikował tyle patentów, że dzisiaj osoby z wadą wzroku jak np. krótkowzroczność, mogą przejść refrakcyjną operację laserową oczu (zw. LASIK). Zresztą Kolumbia przoduje w ilości tych operacji na świecie. Kto ma potrzebę, zapraszamy do Kolumbii - masowo poddają się tutaj operacji cudzoziemcy. José Barraquer, zwany „ojcem nowoczesnej chirurgii refrakcyjnej”, urodził się w Barcelonie, ale cały swój dorobek naukowy zrobił w Bogocie.
39. Gdyby tylko mieli taką szansę, Jan Brzechwa na pewno byłby bliskim przyjacielem Rafaela Pombo i razem pisaliby książki dla dzieci pełnych zwierzęcych alegorii.

DLA KULTURY: 

Zdjęcie 2
40. To kraj, w którym słucha się różnej muzyki, od vallenato po reggeaton!
41. Kolumbia jest bardzo roztańczona - salsa, merengue, cumbia, bambuco, mapalé, sanjuanero i wiele, wiele innych.
42. Kolorowy karnawał Carnaval de Barranquilla jest częścią kulturalnego dziedzictwa ludzkości.
43. Chyba żaden inny kraj na świecie nie ma tylu dni świątecznych co Kolumbia. Większość z 20 wolnych dni przenoszonych jest na następny poniedziałek – w tym roku (2017) cieszyliśmy się, aż 13 długimi weekendami zwanych w Kolumbii puentes – mostami.
44. To kraj królewien. Na każdym festiwalu kulturalnym wybierane są królowe: kawy, kukurydzy, ryby cachama, owocu feijoa, itp…

DLA JEDZENIA I ŻYWNOŚCI:

Kakao
45. To kraj, w którym lokalnie hodowane truskawki można jeść przez cały kalendarzowy rok.
46. Tutaj, na łagodnych wzgórzach rośnie najdelikatniejsza kawa na świecie - Coffea arabica
47. To kraj, który eksportuje na do Unii Europejskiej i Ameryki Północnej banany Cavendish.
48. To raj o niesamowitej różnorodności owoców dostępnych w najbliższym warzywniaku. Wiem, że wciąż jeszcze nie wszystkich spróbowałam.
49. W Kolumbii na śniadanie zjesz…. zupę. A konkretnie caldo de costilla.
50. To kraj, w którym kultuwuje się jedno z najleszych ziaren kakao na świecie. Pamiętajcie, K jak Kolumbia, kawa i kakao.
51. To kraj, w którym opócz osławionej anyżkowej aguardiente, produkuje się także świetnej jakości rum.

DLA SPUŚCIZNY PREKOLUMBIJSKIEJ:

Kolorowe tobry mochilas szczepu Wayuu
52. Dzisiejsza Kolumbia była oryginalnie zamieszkana przez wiele prekolumbijskich szczepów indiańskich, tj. Muisca, Quimbaya, Tayrona, które zostawiły po sobie wspaniałą spuściznę kulturowo-gastronomiczną.
53. Tutaj narodziła się legenda o El Dorado. Niedaleko od stolicy, na wysokości blisko 3.000 m. n.p.m. w Lagunie Guatavita.
54. Nazwy wielu miejscowości mają swoje korzenie w języku indiańskim: Bogota, Chia, Tunja, Chivor etc.
55. To kraj, w którym wciąż żyją i rozwijają się kultury indiańskie, m.in. Tayrona, Guambianos, Wayuu, Kogi, Arhuaco.
56. Kolumbia ma swoje Machu Picchu. Odwiedź Ciudad Perdida jeśli tylko zdecydujesz się na kilkudniową wspinaczkę po Sierra Nevada de Santa Marta. 

DLA SPORTU:


57. Oficjalny sport Kolumbii to tejo.
58. Jednak najbardziej popularnym sportem jest oczywiście piłka nożna.
59. Kolumbia to Tricolor - świetna reprezentacja piłki nożnej (James Rodriguez, Falcao "El Tigre", Cuadrado czy bramkarz Ospina), która na Mistrzostwach Świata jak wygrywa - to tańczy.
60. Na kolumbijskich ziemiach ćwiczą wybitni cykliści: światowej sławy kolarze Nairo Quintana, Rigoberto Urán i Sergio Henao oraz dwukrotna mistrzyni olimpijska Mariana Pajón w jeździe na BMX.
61. To kraj ludzi, którzy kochają rowery. W niedzielę i święta zamykają główne ulice miast dla kierowców, i w ten sposób utworzone ciclovías oddają we władanie rowerzystom. Stolica ma największą w Ameryce Południowej sieć ścieżek rowerowych.
62. Kolumbia jest światową mekką dla łyżwiarzy na rolkach (roller skaters).

DLA EKONOMII – PRODUKCJI – EKSPORTU – NAUKI: 

Szmaragd

63. W kolumbijskiej ziemi rodzą się zielone szmaragdy, których depozyt szacuje się na największy na świecie. Tutaj znajduje się także największa na świecie kopalnia szmaragdów.
64. Kolumbia to jeden z największych na świecie eksporterów kwiatów. Spytaj się swojego kwiaciarza skąd ma sprowadzane róże i goździki.
65. Kolumbia jest czwartym największym eksporterem węgla na świecie.
66. To jeden najszybciej rosnących producentów i światowych eksporterów awokado kalifornijskiego gatunku Hass.
67. Kolumbia jest światową potęgą w eksporcie maczet.
68. To kraj, który jest praktycznie samowystarczalny.
69. Kraj z olbrzymimi rezerwami ropy naftowej i gazu.
70. W 2016 roku, aż 21 kolumbijskich klinik medycznych znalazło się na liście 44 najlepszych klinik w Latynoameryce***.
71. To kraj, którego największe lotnisko El Dorado w Bogocie nie tylko ma największy samolotowy trafik w Ameryce Południowej, ale z roku na rok wygrywa nagrody.
72. Kolumbia jest trzecim największym na świecie eksporterem damskiej bielizny. Design jest tak ładny i finezyjny, że naprawdę warto pomyśleć o prezentach podczas odwiedzin!
73. To kraj, który dzięki uprzywilejowanej lokalizacji jest siedzibą dla wielu międzynarodowych firm.
74.  W Kolumbii jest najwięcej wykształconych prawników na świecie.
75.  Kolumbijczycy lubią nazywać swoje instytucje i firmy, zaczynając od trzech pierwszych liter swojego państwa COL. Jest ich naprawdę zatrzęsienie.

DLA JĘZYKA:


76. Kolumbijski hiszpański jest uznawany za jeden z najbardziej zrozumiałych w hiszpańskojęzycznym świecie.
77. Czy wiesz, że pomimo, iż hiszpański jest językiem oficjalnym Kolumbii to, aż trzy wyspy oficjalnie posługują się językiem angielskim.
78. W Kolumbijskiej bazie etnograficznej zarejestrowanych jest ok 100 innych, obok hiszpańskiego, lokalnych języków.

DLA NIEZLICZONYCH CIEKAWOSTEK:

Zdjęcie 3
79. To kraj, który wielu określają mianem raju.
80. Kolumbia to Karaiby. Profesor Dembicz z CESLA UW mawiał, że Karaiby są tam dokąd sięga dźwięk grzechotek maracas.
81. To kraj o powierzchni 3 razy większej niż Polska.
82. Jeśli jeszcze nie przeczytałeś "Sto lat samotności” Gabriel Garcia Marqueza, to warto nadrobić to niedopatrzenie. Na amerykańskim Amazon jest to najlepiej sprzedająca się książka w dziale Literatury Karaibów i Ameryki Łacińskiej.
83. Kraj magicznego realizmu. To nie tylko najsławniejsza książka Garcii Marqueza. Tu magiczny realizm żyje na zwykłej kolumbijskiej ulicy. Dlatego też możesz usłyszeć, że niektórzy nazywają Kolumbię – Macondo. 
84. Kolumbia ma też inny przydomek: Locombia. Połączenie loco – szalony i Colombia – Kolumbia. Określenie początkowo wymyślone przez artystę Fernando Arias, z czasem nabrało swojego własnego życia i dzisiaj służy do określenia wszystkich kolumbijskich dziwactw i rzeczy, których czasami Europejczykowi trudno zrozumieć. Po prostu Locombia! 
85. Czy wiesz, że Bogota jest zwana Atenami Ameryki Południowej? To kulturowy mit, ale wciąż żyjący.
86. Kolumbia jest częścią pacyficznego pierścień ognia – grupy krajów wrażliwych na trzęsienia ziemi i erupcje wulkaniczne.
87. Przez Kolumbię przebiega równik.
88. Czy znasz inny kraj tak zróżnicowany turystycznie: eco-hubs, plaże, pustynie, wspinaczka i trekking po górach, kąpiele w błotnym wulkanie, dżungle (w tym ta największa - Amazonia), rafting, scuba diving przy rafach koralowych i na karaibskich lub pacyficznych wyspach.
89. Stolica Kolumbii to wciąż jedna z niewielu stolic na świecie, która pomimo rozbudowanej infrastruktury jeszcze nie dorobiła się metra (od wielu lat w planach…). Za metro robi specjalny system autobusów zwanych Transmillenio.
90. W Kolumbii nie wsiądziesz do pasażerskiego pociągu, aby pojechać na drugi koniec kraju. Państwo praktycznie nie posiada infrastruktury kolejowej. Transport jest albo lądowy albo powietrzny.
91. To kraj, którego stolica Bogota leży na 2.650 m. n.p.m. czyniąc ją czwartą najwyżej położoną stolicą na świecie (zaraz po Thimpu, La Paz i Quito).
92. To kraj, gdzie najczęściej jest wybierana nauka w prywatnych dwujęzycznych szkołach (oczywiście jeśli rodzina może sobie na naukę w prywatnej szkole).
93. To kraj wielu pięknych kolonialnych miasteczek jak Cartagena de Indias, Barichara, Villa de Leyva czy Santa Cruz de Mompox (czyt. mompos!).
94. W Bogocie znajduje się największa na świecie kolekcja artefaktów zrobionych ze złota. Zajrzyj do Muzeum ZłotaMuseo del Oro.
95. Kolumbia jest administracyjnie podzielona na 33 departamenty i jeden z nich jest oficjalnym domem dla stolicy i nazywa się Bogota Distrito Capital (D.C.). Niesłusznie niektórzy twierdzą, że Bogota leży w Cundinamarca, departamencie otaczającym Distrito Capital ze wszystkich stron.
96. Czy wiesz, że w Kolumbii obowiązuje prohibicja zwana tutaj „suchym prawem” czyli ley seca? Prawo to ogranicza lub zabrania sprzedaży i konsumpcji napojów alkoholowych w specjalne dni (np. wybory powszechne, ostatnia wizyta Papieża Franciszka). W Bogocie sprzedaż napojów alkoholowych jest zabroniona przed godz. 10.00 rano każdego dnia roku we wszystkich sklepach!
97.  Z 33 departamentów, aż 25 z nich ma w swojej fladze kolor zielony. Kolejny powód, dlaczego nazwa tego bloga to Tysiąc Odcieni Zieleni – to nieświadomie najbardziej ukochany kolor Kolumbijczyków.
98. To kraj, którego turystyczną dewizą jest „Kolumbia – jedynym ryzykiem jest to, że będziesz chciał zostać”.

DLA GOŁĄBKA POKOJU:


99. To spokojna przystań i dom dla wielu Wenezuelczyków, którzy od wielu już lat przyjeżdżają masowo do Kolumbii, uciekając przed reżimem swojej ojczyzny.
100. Kraj, w którym żyją szczęśliwi ludzie.
101. To kraj ludzi, którzy chcą żyć w pokoju.

NA ZAKOŃCZNIE

Nie jest to kraj idealny, ma swoje problemy i wciąż jest to kraj Trzeciego Świata. Ale to nie oznacza, że jedyną metką, która go powinna opisywać jest kokaina. Przedstawiłam Wam 101 powodów, dlaczego tak nie jest. Dlaczego 101 a nie 100? Dla mnie 100 oznacza zamknięcie się w tej liczbie, podczas gdy 101 jest zaproszeniem do szukania wielu innych powodów. 101 to taki dobry początek.

Mam nadzieję, że następnym razem jak spotkasz się z kimś kto miał doświadczenie z Kolumbią z uśmiechem na ustach wybierzesz, któryś z powyższych argumentów!

Na pewno zapomniałam o wielu innych dobrych powodach dlaczego warto odwiedić Kolumbię -  zapraszam do komentowania poniżej.

Uwagi i przypisy:
*Wszystkie liczby dotyczące różnorodności biologicznej w Kolumbii, oznaczonych w tekście gwiazdką (*) wzięłam z ostatnich publikacji (wrzesień 2017) SiB (Sistema de Informacion Sobre Biodiversidad de Colombia)
** Colciencias (wrzesień 2016).
*** https://rankings.americaeconomia.com/2016/clinicas/ranking
W pozostałych przypadkach starałam się korzystać z rzetelnych źródeł. 

Zdjęcie 1: Shakira (By Marcello Casal Jr/Agência Brasil - Agência Brasil, CC BY 3.0 br, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38020253), Paulina Vega (By National Police of Colombia - This image was sourced from the Flickr gallery of the National Police of Colombia., CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=59875964), John Leguizamo (De gdcgraphics, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11549922)
Zdjęcie 2: By el heraldo - Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6347737
Zdjęcie 3: Fernando Botero "El Bosque"

Do zobaczenia... pronto!

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.