Legalizacja pobytu w Kolumbii (część 4) - jak przedłużyć pobyt w Kolumbii bez wyrabiania wizy

Opisane poniżej procedury załatwiamy w budynku Migración Colombia.

Adres w Bogocie:
Avenida Calle 100 #11b-27
Edificio Platinum

Godziny otwarcia od poniedziałku do piątku:
8.00 - 16.00

Strona internetowa:
www.migracioncolombia.gov.co - formularze dostępne są również w języku angielskim.

SALVOCONDUCTO MIGRATORIO

Według Cancilleria jest to tymczasowy dokument, który w pewnych warunkch, wcześniej zdefiniowanych w polityce migracyjnej kraju, jest wydawany przez specjalny dział administracyjny Migración Colombia. Ten dokument może być dwojakiego rodzaju: aby opuścić kraj (SC-1) lub aby pozostać w kraju (SC-2).

Jak to działa?

SC-1

Wyobraźmy sobie, że przyjechałeś do Kolumbii aby przez pół roku nauczać angielskiego w lokalnej szkole i masz już wykupiony bilet na 15 sierpnia, którego mija właśnie 180 dni, kiedy to możesz przebywać w Kolumbii bez wizy. Niestety pod koniec twojego pobytu coś się stało (zgubiłeś paszport, złamałeś nogę) i nie możesz wylecieć 15 sierpnia, lecz dopiero tydzień później. Szybko robisz zmianę w bilecie lotniczym, no ale trzeba uregulować także ten "nielegalny" dodatkowy tydzień! To jest moment, aby postarać się o salvoconducto SC-1 - za niewielką opłatą państwo kolumbijskie przedłuży ci pobyt do dnia twojego wyjazdu. Do aplikacji trzeba załączyć dokument, który wyjaśnia powód przedłużenia twojego pobytu oraz potwierdzenie biletu lotniczego z nową datą wylotu.

SC-2

Po pół roku nauczania angielskiego nadal ci się w Kolumbii podoba, zbliża się moment wyjazdu a tu nagle szkoła poponuje ci kontrakt pracy na rok. Decydujesz się zostać (zwłaszcza, że poznałeś fajną Kolumbijkę lub Kolumbijczyka), podpisujesz kontrakt, gdzie szkoła zobowiązuje się zapłacić za twoją wizę pracowniczą i zmieniasz datę wylotu w bilecie na za rok.

W innym scenariuszu, przyjechałaś z kolumbijskim mężem na wizie konkubinackiej TP-10, którą państwo kolumbijskie przyznało ci na 2 lata. Te lata minęły jak z bicza trzasnął, ale w porę się zorientowałaś i na parę dni przed ich upłynięciem, złożyłaś dokumenty o ponowną wizę TP-10. Jak wiesz po 3 nieprzerwanych latach z wizą TP-10 możesz starać się uzyskać wizę rezydencką RE, więc bardzo ci zależy na tym aby nie stracić tej "nieprzerwalności". Niestety wśród dokumentów zapomniałaś dołączyć jednego dokumentu (np. certificación de movimientos migratorios) i dostałaś emaila od Ministetstwa, że musisz go zdobyć i ponownie aplikować. W tym momencie zdajesz sobie sprawę, że nie dostaniesz wizy na czas. Panikujesz? Jeszcze nie! To jest moment, aby udać się do Migración Colombia po salvoconducto SC-2.

W obydwu przypadkach jest to dokument, który wydaje się abyś w tym czasie mogła uzyskać wizę na pobyt w kraju. SC-2 jest wydawane do 30 dni kalendarzowych, z możliwością przedłużenia w szczególnych przypadkach, o kolejne 30 dni.

"Salvo" pochodzi od czasownika "salvar" czyli ratować. I tym właśnie jest dokument salvoconducto. Ratunkiem :)

To co wydaje mi się ważne przy SC-2, zwłaszcza dla osób, które w przyszłości będą się ubiegały o wizę rezydenta, jest to, że dokument zapewnia ciągłość pobytu tak ważną dla warunków uzyskania wizy rezydenta. Jeżeli jednak w twoich papierach będzie brakowało 1 dnia (!) w ciągłości pobytu, to będzie oznaczało, że całą procedurę o wizę RE będziesz musiał się starać od początku.

PRÓRROGA DE SALVOCONDUCTO

Prórroga de salvoconducto to nic innego jak przedłużenie dokumentu pozwalającego na tymczasowe pozostanie, jeśli z jakiś specjalnych powodów nie wystarczył Ci na to czas wyznaczony w oryginalnym salvoconducto.CERTIFICADO DE MOVIMIENTOS MIGRATORIOS

Jeśli czytałeś już poprzednie wpisy, a zwłaszcza ten dotyczący wiz, to wiesz, że będziesz potrzebować certyfikat dotyczący twoich ruchów migracyjnych do/z/po Kolumbii. Jest to dokument, który zawiera informację na temat wszystkich twoich wjazdów i wyjazdów z Kolumbii (tak drogą lądową jak i powietrzną) oraz twoich lotów wewnętrznych po Kolumbii celem ustalenia okresu Twojego pobytu w Kolumbii. Ten dokument jest później krzyżowany np z ważnością otrzymanych przez Ciebie wiz, aby potwierdzić ciągłość twojego legalnego pobytu w Kolumbii celem np. otrzymania wizy rezydenta.

Jak go otrzymać? Wchodzimy na stronę i wypełniamy formularz. Następnie kierujemy się do biura MC aby zapłacić i tam na miejscu urzędnik powienien nam na ekranie komputera pokazać jak nasza lista z ruchamimigracyjnymi będzie wyglądać. Kilka dni później dostaniemy dokument (podpisany przez odpowiedzialną osobę) bezpośrednio na naszego emaila. I który to dokument dołączamy, również drogą internetową, do aplikacji o wizę. FORMULARIO ÚNICO DE TRÁMITES

Aby wystąpić o którykolwiek z tych dokumentów (także cedula, która jest wydawana przez Migración Colombia), wchodzimy na stronę internetową, wyszukujemy naszą procedurę i aplikujemy przez Internet wypełniając formularz online. Jakakolwiek wizyta w biurze Migración Colombia, skończy się wytłumaczeniem Tobie przez urzędnika, jak aplikować przez Internet, więc warto zaoszczędzić sobie trochę czasu związanego z przemieszczaniem się. Na prawdę odpowiedzi na wszystkie pytania można znaleźć w Internecie. Czasami warto poczytać i na stronie Migración oraz na stronie Ministerstwa. Na przykład w momencie pisania tego wpisu, informacja o prórroga znajduje się na stronie Ministerstwa, a nie Migración Colombia.

SŁÓW KILKA NA ZAKOŃCZENIE

To był czwarty i ostatni wpis z serii Legalizacja Pobytu w Kolumbii. Mam nadzieję, że cała seria będzie pomocna, zwłaszcza dla osób nowoprzybywających do Kolumbii. Pamiętajcie o byciu nie tylko grzecznym, ale także spokojnym w momentach stresowych, gdy na przykład czegoś nie zrozumiałeś lub zapomniałeś. Jeśli jeszcze nie znasz na tyle hiszpańskiego, aby się obronić dobrze w rozmowie z urzędnikami, poproś o osobę mówiącą w języku angielskim.

Do zobaczenia... pronto!

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.