Legalizacja pobytu w Kolumbii (część 3) - cédula de extranjería

Cédula de extranjería to dokument tożsamości, którym posługujemy się w Kolumbii codziennie jeśli tylko jestemy posiadaczami wizy. Tzn. na podstawie wizy jest podejmowanie decyzja o przyznaniu nam cédula de extranjería (w skrócie zapisywana jako C.E.). Jest to plastikowy dokument podobny do polskiego dowodu tożsamości, który łatwo i wygodnie schować w portfelu.

W Kolumbii stykniesz się jeszcze z innym dokumentem, a mianowicie cédula de ciudadanía (w skrócie zapisywana jako C.C.). To dokument tożsamości wydawany jedynie tym, którzy mają obywatelstwo kolumbijskie. Warto wiedzieć, że podając numer C.C. podaje się również nazwę miasta gdzie została ona wyrobiona np. cédula 1.111.111 de Cali. W przypadku naszej C.E. może się zdarzyć, że padnie takie pytanie, wtedy odpowiadamy zgodnie z tym gdzie została wydana.
GDZIE WYRABIAMY DOKUMENT?

MIGRACIÓN COLOMBIA

Adres w Bogocie:
Avenida Calle 100 #11b-27
Edificio Platinum

Godziny otwarcia od poniedziałku do piątku:
8.00 - 16.00

Ta instytucja ma swoje oddziały w różnych miastach w Kolumbii. Podczas wypełniania formularza na stronie internetowej można sprawdzić najbliższy twojemu miejscu zamieszkania oddział, jeśli jest inny niż stolica.

Strona internetowa:
www.migracioncolombia.gov.co - formularze dostępne są również w języku angielskim.

PROCEDURA OTRZYMANIA CÉDULA

Pierwszym krokiem jest odwiedzenie strony internetowej. Wybieramy TRÁMITES oraz cédula de extranjería. Tam wypełniamy formularz, który pod koniec najlepiej wydrukować, albo przynajmniej zapisać numer sprawy. (W momencie pisania tego postu cudzoziemcy jeszcze nie mogą dokonywać płatności przez internet na stronie Migración Colombia.)

Ponieważ cédula otrzymuje się na podstawie wizy, to z paszportem oraz świeżutką wizą wybieramy się do Migración Colombia (MC) celem zarejestrowania wizy i wyrobienia cédula. Przy wejściu informujemy strażnika, że chcemy zarejestrować wizę oraz poprosić o cedulę. Po otrzymaniu numerka, kierujemy się na drugie piętro gdzie przyjmie nas jeden z urzędników. Tam dokonujemy opłatę (przyjmowane są tylko płatności kartą bankową; jeśli chcesz zapłacić gotówką wydaje mi się, że dostaniesz numer konta, na który należy wpłacić pieniążki). Dobrze jest poprosić urzędnika abyś mógł potwierdzić dane (imię i nazwisko), które będzie wydrukowane na dokumencie. Pamiętajmy, że polskie litery ąęćłóńżź nie będą drukowane, tylko ich zamienniki aeclonzz. Jeżeli twoje nazwisko ma myślnik łączący dwa nazwiska (Kowalska-Perez), urzędnik musi je tak napisać - twoje imię i nazwisko powinno być zapisane tak jak jest w paszporcie.

Następnie, z tym samym numerkiem, skierowani jesteśmy do tej części sali, w której robione jest nam zdjęcie. Tutaj warto uzbroić się z ciepliwość i najlepiej zabrać coś do poczytania. O ile płatność za dokument jest dosyć szybko załatwiana (od momentu wejścia do budynku zajęło mi to nie więcej niż 15 minut), to na zrobienie zdjęcia czekałam kolejne 90 minut. Jeżeli zdjęcie ci się nie podoba, możesz poprosić o zrobienie kolejnego. Tam ostatecznie na laptopie pana "fotografa" potwierdzamy wszystkie dane na ceduli.

Po upłynięciu 5 dni roboczych, z paszportem w dłoni, wracamy do MC i w okienku odbieramy nowy dokument.

WAŻNOŚĆ

Data ważności zależy od rodzaju wizy jaką się posiada i po jej upłynięciu należy najpierw odnowić wizę, a dopiero potem poprosić o nową cedulę. W przypadku wizy rezydenckiej (która jak wiemy w tej chwili jest przyznawana na czas nieokreślony) otrzymuje się cedulę na okres 5 lat. Po tym czasie wymieniamy tylko nową cedulę.

CONTRASEÑA

Jest taki twór, który czasami w Kolumbii wydają i który nazywa się contraseña, czyli.... hasło. Ja miałam przyjemność posiadania tego dokumentu przez pewien czas, kiedy to była zawieszona decyzja wydawania cedul, które znajdowały się w procesie zmiany dizajnu. Jest to dokument tymczasowy, który zastępuje cedulę, ale nie do końca ma jej moc. Tzn, jeśli będziesz chciał z contraseña otworzyć konto w banku, to możesz zostać poproszony o pokazanie innego dokumentu tożsamości, czyli np. paszportu.

GRUPA KRWI I..... TRANSPLANTACJA ORGANÓWNa wszystkich cedulach umieszcza się informację o grupie krwi jej posiadacza. Według mnie cenna informacja (zwłaszcza jeśli zdarzy ci się wypadek zagrażający życiu), który warto by zaproponować polskiemu rządowi do umieszczania na dowodzie osobistym.

Jeśli wyrabiasz cedulę po raz pierwszy, musisz pokazać dokument z twoim imieniem i nazwiskiem, który potwierdza jaką masz taką grupę krwi. Jeśli nie masz takiego dokumentu i jeszcze nie jesteś zapisany do żadnej prywatnej instytucji zdrowotnej (medicina prepagada), sugeruję wybranie się do jednego z prywatnych laboratoriów, gdzie za opłatą zostanie ci pobrana krew celem ustalenia grupy. W Bogocie mogę polecić laboratorium Analizar - w zakładce sucursales znajdziemy najbliższy nam oddział. Tam otrzymujemy dokument wielkości dokumentu tożsamości z naszym nazwiskiem i grupą krwi.

A skoro piszę już o krwi i wypadkach, warto wiedzieć, że w tej chwili obowiązuje w Kolumbii prawo (Ley 1805 del 2016,), które mówi, że każda osoba narodowości kolumbijskiej jest obowiązkowym dawcą oganów oraz tkanek. Artykuł 10 informuje, że obcokrajowiec może otrzymać organy od Kolumbijczyka do potrzebnej transplatacji tylko jeśli spełnia następujące warunki:
- jest rezydentem w Kolumbii,
- jest w związku małżeńskim lub konkubinackim z Kolumbijczykiem od minimum dwóch lat,
  -- lub krewnym dawcy w czwartym stopniu pokrewieństwa (hiszp. consanguinidad): rodzice, synowie, bracia i wujkowie, kuzyni,
  -- lub drugim powinowactwa dawcy (hiszp. afinidad): bracia, teściowie i dzieci urodzonych poza małżeństwem małżonka,
  -- lub pierwszym cywilnym dawcy (hiszp. civil): adoptowane dzieci i adopcyjni rodzice.

Wpis jest częścią serii wpisów o Legalizacji Pobytu w Kolumbii.

Do zobaczenia... pronto!

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.