Legalizacja pobytu w Kolumbii (część 2) - wszystko o wizach

Zamierzasz wyjechać na dłuższy czas do Kolumbii? Mieszkasz w Kolumbii od jakiegoś czasu, masz wizę ale twoim celem jest wiza rezydencka? Ten post jest dla ciebie! Tutaj znajdą odpowiedź też osoby, które nie wjeżdżają do Kolumbii jako turysta i nie chcą się osiedlić, ale potrzebują specyficznej wizy.

Sekcja dotycząca wiz na stronie Ministerio de Relaciones Exteriores jest bardzo obszerna. Moim celem nie jest przetłumaczenie wszystkiego co tam jest napisane, ale zwrócenie uwagi na najważniejsze aspekty procedury wyrabiania wizy oraz dostarczeniu paru wskazówek czy porad dotyczących aplikowania.
GDZIE ZAŁATWIAMY WIZĘ W KOLUMBII?

MINISTERIO DE RELACIONES EXTERIORES zwane również CANCILLERÍA to instytucja odpowiedzialna za przyznanie wiz cudzoziemcom w Kolumbii. Poza Kolumbią należy się zgłosić do najbliższego Konsulatu lub aplikować przez internet.


Adres w Bogocie:
Avenida Carrera 19 #98–03
Edificio Torre 100, Piso 3

Godziny otwarcia od poniedziałku do piątku:
07.30 - 12.00 (dla starających się o wizę osobiście),
14.00 - 15.00 (dla osób z upoważnieniem i kończących proces wizowy)

Strona internetowa:
www.cancilleria.gov.co - informacje dostępne w języku hiszpańskim i angielskim

W zakładce TRAMITES Y SERVICIOS wyszukujemy VISAS. W tej części znajdziemy wszystkie użyteczne informacje na temat wiz, jej rodzaje, gdzie załatwiać, jak się realizuje płatność, ile kosztuje wiza itp, itd.

RODZAJE WIZ / CLASES DE VISAS

Wizy pogrupowane są w następujące kategorie:
- wiza biznesowa / Visa de negocios NE
- wiza tymczasowa / Visa temporal TP
- wiza rezydenta / Visa de residente RE

WIZY BIZNESOWE są przeznaczone dla cudzoziemców, kórzy mają zamiar:
NE1. Prowadzić działalność gospodarczą i inwestować.
NE2. Wjechać do kraju tymczasowo jako osoba biznesu w ramach istniejących instrumentów międzynarodowych.
NE3. Pracować jako szef lub przedstawiciel biura handlu zagranicznego o charakterze rządowym.
NE4. Inwestować i generować biznes z pozycji prezydenta lub z innego wyższego szczebla międzynarodowej firmy.

WIZY TYMCZASOWE są najbardziej obszerne. W chwili pisania tego postu kolumbijskie Ministerstwo ofiarowuje aż 16 różnych wiz. Przyjrzyjmy się kto może być ich odbiorcą:
TP1. Cudzoziemiec, którego obecność ma szczególne znaczenie dla państwa kolumbijskiego. Nauczyciele, studenci, lekarze na stażu, wykładowcy na konferencji to tylko część z zawodów (cała lista znajduje się online).
TP2. Obcokrajowiec, którzy chce wjechać do kraju jako członek załogi np. statku rybackiego.
TP3. Osoba, która zamierza udzielać się na polu akademickim.
TP4. Cudzoziemiec, którzy chce wjechać do kraju w ramach stosunku pracy lub umowy o świadczeniu usług dla osoby fizycznej lub prawnej mającej miejsce zamieszkania w Kolumbii. Także artyści czy sportowcy z zamiarem zapewnienia publicznego spektaklu.
TP5. Obcokrajowiec, który chce wjechać na terytorium w celu religijnym.
TP6. Wolontariusz lub pracownik pozarządowej organizacji non-profit.
TP7. Emeryt, współ/właściel firmy, osoba, która w Kolumbii chce się poddać leczeniu medycznemu, właściciel nieruchomości, osoba prowadząca niezależną działalność.
TP8. Osoby, które chcą adoptować dziecko lub interweniować w postępowaniach sądowych lub administracyjnych.
TP9. Uchodźcy.
TP10. Współmałżonek lub stały partner osoby posiadającej narodowość kolumbijską.
TP11. Cudzoziemiec, który chce wjechać do kraju w ramach odpoczynku i rekreacji.
TP12. Obcokrajowiec, który chce uczestniczyć w wydarzeniach akademickich, naukowych, artystycznych, kulturalnych, imprezach sportowych, w szkoleniach biznesowych itp. lub w charakterze dziennikarza.
TP13. Specjalista, który podmiotom publicznym lub prywatnym ma zapewnić pomoc techniczną.
TP14. Osoby przejeżdżające Kolumbię tranzytem.
TP15. Obywatele krajów Mercosur, którzy chcą uzyskać tymczasową rezydencję.
TP16. Cudzoziemcy w wieku 18-30 lat, którzy chcą wjechać do Kolumbii w ramach programu Wakacje-Praca, który Kolumbia podpisała z innymi krajami. W chwili obecnej nie jest podpisany on z Polską.

Niektóre wizy mają bardzo obszerny opis dla kogo są przeznaczone, dlatego też proszę zapoznać się z oryginalnym tekstem. Grubszą czcionką zaznaczyłam te wizy, które są najczęściej wybierane przez Polaków przyjeżdżających do Kolumbii.


WIZA REZYDENTA to ostateczny cel Polaków wybierających Kolumbię na kraj zamieszkania, no chyba, że ostatecznym celem takiej osoby będzie otrzymanie kolumbijskiego obywatelstwa. Wizę można otrzymać jeżeli spełnia się któryś z wymogów. Najważniejsze z nich:
- jeśli obcokrajowiec jest rodzicem osoby o narodowości kolumbijskiej,
- jeśli cudzoziemiec przebywał w Kolumbii przez minimum 5 nieprzerwanych lat i był posiadaczem wizy: TP-3, TP-4, TP-5, TP-7 lub TP-9,
- jeśli obcokrajowiec jest współmałżonkiem obywatela Kolumbii i przebywał 3 ciągłe i nieprzerwane lata na terytorium kraju z wizą TP-10.

Pamiętaj, że jeśli masz dziecko lub dzieci z Kolumbijczykiem i ma ono obywatelstwo kolumbijskie, to z marszu możesz starać się o wizę rezydencką, nawet jeśli nigdy nie stąpałeś po ziemii kraju Tysiąca Odcieni Zielenii :)

Co musisz wiedzieć o wizie rezydenta?
1. Jeżeli jej posiadacz przebywa poza Kolumbią przez okres 2 lub więcej lat ciągiem, wiza traci ważność.
2. Wiza rezydenta jest przyznawana na okres nieokreślony. Tak długo jak jej posiadacz mieszka w Kolumbii, tak długo będzie trwała jej ważność (za wyjątkiem sytuacji opisanej w punkcie 1).
3. Okres ważności na etykiecie wizowej wynosi pięć lat. Na wniosek właściciela, wiza może zostać przedłużona na kolejny pięcioletni okres.

Ok, ok.... czy po przeczytaniu punktu 2 i 3 nie poczuliście się trochę zagubieni? Niby wiza jest przyznana na okres nieokreślony, ale jednak widnieje na niej okres ważności 5 lat? Witamy w kraju realizmu magicznego! :)
Zadałam pytanie urzędniczce Ministerstwa z prośbą o wyjaśnienie i otrzymałam uzasadnienie, że:
- po pierwsze nie muszę po tym okresie odnawiać wizy w paszporcie, no chyba, że chcę - odnowienie wizy jest wydawane tylko i wyłącznie na wniosek właściciela wizy rezydenta;
- jeżeli skończy mi się data ważności paszportu i nie chcę poruszać się po świecie z dwoma paszportami (starym z wizą i nowym aktualnym) to mogę złożyć wniosek o wydruk wizy w nowym paszporcie. Ta procedura w Kolumbii nosi nazwę "traspaso de visa" czyli transferu wizy.
- kolejny przykład aby załatwić "traspaso de visa" to, że zgubiliśmy paszport i trzeba było wyrobić nowy.
- koszt transferu wizy jest zdecydowanie bardziej tańszy niż wizy rezydenckiej.

Jest jeszcze jedna bardzo użyteczna procedura, która nazywa się BENEFICJENT WIZY. Wyobraźmy sobie Polaka, który do Kolumbii został wysłany aby rozkręcić biznes i wejść z polską marką na kolumbijski rynek. Przyjeżdża on ze swoją rodziną: żoną (lub stałą partnerką życiową), córką, która nie ma ukończonych jeszcze 25 lat, synem, który ma ukończone 25 lat, ale jest niepełnosprawny oraz z mamą, która jest już na emeryturze i za nic nie chciała puścić syna samego (tzn. bez niej) do tego "dzikiego" kraju. Jeżeli te wszystkie osoby (żona, córka, syn oraz mama) w Kolumbii będą ekonomicznie zależne od naszego bohatera, który wjedzie z którąś z wiz (biznesową, tymczasową lub rezydencką), to cała jego ferajna może starać się o bycie beneficjentem jego wizy jako osoby zapewniającej rodzinie środki do życia podczas pobytu w Kolumbii.
O szczegółach tej procedury, kto dokładnie może aplikować oraz do jakich wiz są przyznawani beneficjenci, można poczytać wybierając w zakładce INNE PROCEDURY WIZOWE / OTROS TRAMITES DE VISAS  opcję BENEFICJENT / BENEFICIARIO. W tej samej zakładce znajdziemy również link do omawianej przy wizie rezydenta opcji TRANSFER WIZY / TRASPASO DE VISA.PROCEDURA APLIKOWANIA O WIZĘ W KOLUMBII


Pamiętam moje początki w Kolumbii, kiedy trzeba było iść do Ministerstwa i odczekać godziny w kolejce tak na zewnątrz budynku jak i wewnątrz. Te smutne czasy na szczęście już się skończyły. Cały proceder wizowy można w tej chwili załatwić online na stronie Cancilleria. Nie trzeba nawet wychodzić z domu do fotografa ponieważ system pozwala na zrobienie zdjęcia kamerką z komputera. Jeżeli mamy konto w kolumbijskim banku, płatność również możemy załatwić online. Do Ministerstwa właściwie kierujemy się tylko po to aby wklejono nam wizę do paszportu (tzw. estampar la visa en el pasaporte). Przez cały okres otrzymujemy do Ministerstwa email z zaawansowaniem procedury aplikacyjnej lub sami sprawdzamy na stronie z numerkiem, który został przyznany naszej sprawie. Na koniec nawet dostaniemy elektroniczną wizę na emaila z kodem QR (Quick Response, QR: szybka odpowiedź), z którym to możemy wjechać do Kolumbii i dopiero na miejscu stawiamy się w Ministerstwie na wklejenie i wizy do dokumentu. Żyć nie umierać!
KOSZTY I PŁATNOŚCI

Koszt ponownego wyrobienia ważnej wizy RE składa się z dwóch opłat:
1. koszt studium przypadku / estudio
2. koszt wizy

Koszt wizy zależy od jej rodzaju. Aczkolwiek opłaty są podane w dolarach amerykańskich, płatność odbywa się w pesos kolumbijskich według przelicznika na dany dzień (informację ile wynosi opłata w pesos otrzymuje się od Ministerstwa). Płatności można dokonać na trzy sposoby:
- wpłacając gotówkę w banku Ministerstwa (ponieważ bank jest często zmieniany, najlepiej informacji poszukać na stronie w dniu dokonywania opłaty),
- w punktach Servibanka
- za pomocą PSE (Pagos Seguros en Línea) - to opcja online dla każdej osoby, która posiada konto oszczędnościowe w jakimkolwiek banku kolumbijskim. Według mnie najbardziej wygodna opcja.

MOJE WSKAZÓWKI I PORADY

- przeczytaj WSZYSTKO co się znajduje w sekcji ogólnej oraz dotyczącej twojej wizy na stronie internetowej,
- zanim rozpoczniesz procedurę aplikowania, zdobądź wszystkie potrzebne dokumenty (jeżeli potrzebujesz certificacion de movimientos migratorios musisz udać się do Migracion Colombia),
- jeśli nie masz kamerki lub gotowego zdjęcia w wersji jpeg, które spełnia wymogi Ministerstwa, zrób je zanim aplikujesz,
- zrób skany dokumentów według kolejności wskazanej w aplikacji i zapisz je jako PDF,
- jeśli masz konto w banku kolumbijskim, zarejestruj się wcześniej w serwisie PSE dla twojego banku,
- jeżeli nie masz drukarki, przygotuj pendrive aby móc zapisać dokument z twoim numerem aplikacji do późniejszego wydruku (przyda się jak będziesz w Ministerstwie odbierał wizę).
- pamiętaj, że wizę należy zarejestrować w Migración Colombia i masz na to 15 kalendarzowych dni liczonych od daty jej przyznania. Jeśli znajdujesz się poza krajem, to te dni są liczone od momentu twojego wjazdu do Kolumbii.

Masz już wizę? Zapraszam Cię zatem do pozyskania cédula de extranjería!

Wpis jest częścią serii o Legalizacji Pobytu w Kolumbii.


----------------------------------

INFORMACJA POWYŻEJ PRZEZE MNIE OPISANA MA SŁUŻYĆ POLAKOM W OGÓLNYM ZORIENTOWANIU SIĘ W KOLUMBIJSKICH INSTYTUCJACH I PROCEDURACH ZWIĄZANYCH Z LEGALIZACJĄ ICH POBYTU W KOLUMBII. JEST TO SWEGO RODZAJU ŚCIĄGAWKA, KTÓRA W JEDNYM MIEJSCU SKUPIA NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE I ODSYŁA DO ŹRÓDEŁ PO INFORMACJE JUŻ SZCZEGÓŁOWE. MA SŁUŻYĆ NOWOPRZYBYŁYM POLAKOM W ZORIENTOWANIU SIĘ W GĄSZCZU TUTEJSZEJ BIUROKRACJI I UŁATWIĆ IM PORUSZANIE SIĘ W NIEJ.

PROSZĘ PAMIĘTAJCIE, ŻE NIE POTRZEBUJECIE POMOCY PRAWNIKA CZY INNYCH OSÓB (KTÓRE POBIERAJĄ ZA TO PIENIĄDZE) PRZY ZAŁATWIANIU WIZY, DOKUMENTU TOŻSAMOŚCI CZY INNYCH PROCEDUR. WSZYSTKIE POTRZEBNE INFORMACJE SĄ OPISANE NA STRONACH CANCILLERIA ORAZ MIGRACION COLOMBIA. PROSZĘ PRZECZYTAĆ WSZYSTKO (!!!) ZANIM STWIERDZICIE W PANICE, ŻE NIE MA TAM ODPOWIEDZI NA WASZE PYTANIA. KAŻDY DESPERACKI TELEFON DO TYCH INSTYTUCJI LUB PRÓBA NAGABYWANIA URZĘDNIKÓW PRZY WEJŚCIU, ŻE NIE WIECIE CO MACIE ROBIĆ, SKOŃCZY SIĘ ODPOWIEDZIĄ, ŻE WSZYSTKIE INFORMACJE ZNAJDUJĄ SIĘ NA STRONIE - TO PRAWDA. JEŻELI NIE ZNASZ HISZPAŃSKIEGO, POPROŚ KOGOŚ KTO ZNA JĘZYK ABY POMÓGŁ CI W ZROZUMIENIU INFORMACJI CZY WYPEŁNIENIU FORMULARZY (CZĘŚĆ INFORMACJI JEST DOSTĘPNA W JĘZYKU ANGIELSKIM).

PAMIĘTAJCIE TAKŻE, ABY BYĆ GRZECZNYM I UPRZEJMYM W KONTAKCIE Z URZĘDNIKAMI. OD WASZEGO ZACHOWANIA ZALEŻY JAKĄ PODEJMĄ DECYZJĘ O WASZYM POBYCIE! MOŻESZ STARAĆ SIĘ O PRZEDŁUŻENIE POBYTU O KOLEJNE 90 DNI, ALE JEŚLI BĘDZIESZ NIEUPRZEJMY LUB AGRESYWNY, PAMIĘTAJ, ŻE URZĘDNIK NIE MA OBOWIĄZKU PRZEDŁUŻENIA CI POBYTU O TYLE DNI.

CHCIAŁABYM RÓWNIEŻ POPROSIĆ O NIEKONTAKTOWANIE SIĘ ZE MNA Z PROŚBĄ O POMOC W ZAŁATWIANIU WIZ I INNYCH DOKUMENTÓW - NIE ZAJMUJĘ SIĘ TYM. USZANUJCIE MOJĄ PRYWATNOŚĆ. DZIĘKUJĘ. 


Do zobaczenia... pronto!

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.