Legalizacja pobytu w Kolumbii (część 1) - informacje ogólne

Kiedyś jak mieszkałam w Londynie kupiłam kurczaka, na którego opakowaniu było napisane: umyj i osusz zanim ugotujesz/usmażysz. Niby oczywiste, ale widocznie nie dla wszystkich :) Dlatego też zacznę od opisania podstaw dotyczących legalności pobytu w Kolumbii.
SUPER PODSTAWY: KTO NIE POTRZEBUJE WIZY, DLA KOGO WIZA I DOKUMENT TOŻSAMOŚCI?

Osoby odwiedzające Kolumbię w ramach turysty, których pobyt nie przekracza 90 dni kalendarzowych, nie potrzebują wizy do Kolumbii. Jeżeli twój pobyt jest dłuższy niż 90 dni w Bogocie możesz odpłatnie przedłużyć swoje odwiedziny o kolejne 90 dni (łącznie do 180 dni) w roku kalendarzowym. To jest dobra wiadomość dla tych, którzy przylatują z zamiarem osieddlenia się - masz czas do 180 dni na wyrobienie wizy. No chyba, że potrzebujesz wizy pracowniczej, to wtedy zapraszam szybko do Ministerstwa i na przeczytanie mojego opracowania na temat wiz.

Jeżeli przyjechałeś do Kolumbii z zamiarem osiedzenia się na okres dłuższy niż 180 dni, musisz do tego czasu wyrobić wizę, aby przebywać legalnie na terenie kraju.

Jak tylko otrzymasz wizę, trzeba ją zarejestrować i wyrobić tutejszy dokument tożsamości dla cudzoziemców zwany "cédula de extranjería" (czyt. sedula de ekstrancherija).GDZIE ZAŁATWIA SIĘ SPRAWY ZWIĄZANE Z LEGALIZACJĄ POBYTU? 
JAKIE PROCEDURY MOŻEMY ZAŁATWIĆ W KOLUMBIJSKICH INSTYTUCJACH?

Tak na prawdę instytucja jest jedna czyli Ministerio de Relaciones Exteriores, tutejsze Ministerstwo Spraw Zagranicznych, ale w zależności od procedury, którą załatwiamy, potrzebujemy skierować się pod dwa różne adresy (oddalone od siebie pół godziny spacerkiem po Calle 100 w Bogocie).

1. MINISTERIO DE RELACIONES EXTERIORES zwane również CANCILLERÍA


Adres w Bogocie:
Avenida Carrera 19 #98–03
Edificio Torre 100, Piso 3

Godziny otwarcia od poniedziałku do piątku:
07.30 - 12.00 (dla starających się o wizę osobiście),
14.00 - 15.00 (dla osób z upoważnieniem i kończących proces wizowy)

Strona internetowa:
www.cancilleria.gov.co - informacje dostępne w języku hiszpańskim i angielskim

W zakładce TRAMITES Y SERVICIOS znajdziemy informacje dotyczące:
- wizy
- apostilla (o tym post w przyszłości)
- narodowość kolumbijska oraz paszport kolumbijski (jeżeli interesuje nas pozyskanie kolumbijskiego obywatelstwa lub wyrabiamy paszport dzieciom, które takie obywatelstwo mają)

2. MIGRACIÓN COLOMBIA*, specjalna jednostka administracyjna w ramach Cancillería

Adres w Bogocie:
Avenida Calle 100 #11b-27
Edificio Platinum

Godziny otwarcia od poniedziałku do piątku:
8.00 - 16.00

Strona internetowa:
www.migracioncolombia.gov.co - formularze dostępne są również w języku angielskim.

W zakładce TRAMITES znajdują się takie użyteczne procedury jak:
- cédula de extranjería
- permiso temporal de permanencia tzw. "prórroga"
- salvoconducto
- certificación de movimientos migratorios

Zanim w osobnym poście opiszę te tajemniczo brzmiące słowa, tutaj szybkie rozszyfrowanie:
- cédula de extranjería - dokument tożsamości, którym rezydent w Kolumbii posługuje się praktycznie codziennie,
- permiso temporal de permanencia tzw. "prórroga" - pozwolenie na pobyt. Przyjechałeś do Kolumbii na określony okres czasu, ale tak ci się spodobało, że chcesz trochę dłużej zostać? Ten dokument ci na to pozwoli aż do 180 dni!
- salvoconducto - swego rodzaju glejt, który gwarantuje ci pozostanie na terenie kraju legalnie mimo, iż wiza czy pozwolenie na pobyt już wygasły,
- certificación de movimientos migratorios - certifikat ruchów migracyjnych (dokument potrzebny do wyrobienia wizy).


CZY WYMAGANE SĄ SZCZEPIONKI?

Proszę zaszczepić się przeciwko żółtej febrze. To nie jest wymóg konieczny, ale jeśli zamierzasz polecieć np. do Amazonii, takie szczepienie może być oczekiwane od ciebie już na lotnisku El Dorado. Ja zalecam zaszczepienie się każdemu, niezależnie od miejsca pobytu w Kolumbii. Według Światowej Organizacji Zdrowia od 11 lipca 2016 r. zaświadczenie o szczepieniu przeciw żółtej gorączce jest ważne przez całe życie osoby zaszczepionej.

Osobiście polecam również zaszczepienie się na wirus zapalenia wątroby typu A i B (czyli Hepatitis A i B) jako bardzo użyteczne szczepienia przeciwko powikłaniom spowodowanym zakażonym jedzeniem (A) czy komplikacjom zdrowotnym spowodowanym dzieleniem się z inną osobą zakażonymi przedmiotami typu kondom, strzykawki, żyletki, szczoteczki do zębów itp. (B).
INNE

Przed wyjazdem nie zaszkodzi zapoznanie się z aktualną wersją informacji, porad i ostrzeżeń przygotowanych przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych na temat Kolumbii.

*Do 2012 roku jednostka znana była jako DAS - Departamento Administrativo de Seguridad)


Przepisy w sprawie wiz można znaleźć w dekrecie wydanym przez Cancillería.

Zapraszam do drugiej części z serii Legalizacja pobytu, w której przedzieram się przez dżunglę wizową.

Wpis jest częścią serii o Legalizacji Pobytu w Kolumbii.

INFORMACJA POWYŻEJ PRZEZE MNIE OPISANA MA SŁUŻYĆ POLAKOM W OGÓLNYM ZORIENTOWANIU SIĘ W KOLUMBIJSKICH INSTYTUCJACH I PROCEDURACH ZWIĄZANYCH Z LEGALIZACJĄ ICH POBYTU W KOLUMBII. JEST TO SWEGO RODZAJU ŚCIĄGAWKA, KTÓRA W JEDNYM MIEJSCU SKUPIA NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE I ODSYŁA DO ŹRÓDEŁ PO INFORMACJE JUŻ SZCZEGÓŁOWE. MA SŁUŻYĆ NOWOPRZYBYŁYM POLAKOM W ZORIENTOWANIU SIĘ W GĄSZCZU TUTEJSZEJ BIUROKRACJI I UŁATWIĆ IM PORUSZANIE SIĘ W NIEJ.

PROSZĘ PAMIĘTAJCIE, ŻE NIE POTRZEBUJECIE POMOCY PRAWNIKA CZY INNYCH OSÓB (KTÓRE POBIERAJĄ ZA TO PIENIĄDZE) PRZY ZAŁATWIANIU WIZY, DOKUMENTU TOŻSAMOŚCI CZY INNYCH PROCEDUR. WSZYSTKIE POTRZEBNE INFORMACJE SĄ OPISANE NA STRONACH CANCILLERIA ORAZ MIGRACION COLOMBIA. PROSZĘ PRZECZYTAĆ WSZYSTKO (!!!) ZANIM STWIERDZICIE W PANICE, ŻE NIE MA TAM ODPOWIEDZI NA WASZE PYTANIA. KAŻDY DESPERACKI TELEFON DO TYCH INSTYTUCJI LUB PRÓBA NAGABYWANIA URZĘDNIKÓW PRZY WEJŚCIU, ŻE NIE WIECIE CO MACIE ROBIĆ, SKOŃCZY SIĘ ODPOWIEDZIĄ, ŻE WSZYSTKIE INFORMACJE ZNAJDUJĄ SIĘ NA STRONIE - TO PRAWDA. JEŻELI NIE ZNASZ HISZPAŃSKIEGO, POPROŚ KOGOŚ KTO ZNA JĘZYK ABY POMÓGŁ CI W ZROZUMIENIU INFORMACJI CZY WYPEŁNIENIU FORMULARZY (CZĘŚĆ INFORMACJI JEST DOSTĘPNA W JĘZYKU ANGIELSKIM).

PAMIĘTAJCIE TAKŻE, ABY BYĆ GRZECZNYM I UPRZEJMYM W KONTAKCIE Z URZĘDNIKAMI. OD WASZEGO ZACHOWANIA ZALEŻY JAKĄ PODEJMĄ DECYZJĘ O WASZYM POBYCIE! MOŻESZ STARAĆ SIĘ O PRZEDŁUŻENIE POBYTU O KOLEJNE 90 DNI, ALE JEŚLI BĘDZIESZ NIEUPRZEJMY LUB AGRESYWNY, PAMIĘTAJ, ŻE URZĘDNIK NIE MA OBOWIĄZKU PRZEDŁUŻENIA CI POBYTU O TYLE DNI.

CHCIAŁABYM RÓWNIEŻ POPROSIĆ O NIEKONTAKTOWANIE SIĘ ZE MNA Z PROŚBĄ O POMOC W ZAŁATWIANIU WIZ I INNYCH DOKUMENTÓW - NIE ZAJMUJĘ SIĘ TYM. USZANUJCIE MOJĄ PRYWATNOŚĆ. DZIĘKUJĘ.


Do zobaczenia... pronto!

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.