Na plantacji bananów

Mieszkanie w Kolumbii daje okazję do wizyt na plantacjach gdzie rosną nam w Polsce znane i nieznane owoce i warzywa. Banan, ananas, mango, trzcina cukrowa, kauczuk, ryż, kawa i wiele, wiele innych. Ciekawa sprawa ma się z bananem, owocem, który jest tak popularny na świecie, że jest uważany za podstawową żywność. Mimo, iż wiemy, że rośnie w krajach międzyzwrotnikowych to jednak jest jego popularność w Polce sprawie, że prawie uważamy go za owoc rodzimy.

BANAN, IMBIR - DWA BRATANKI

Banany wywodzą się z rzędu Musa, imbirowców, tego samego rzędu, co imbir czy kardamon. Banany nie rosną na drzewie, tylko to jednoroczna roślina zielna, jak zboża, słonecznik, kukurydza czy pomidor. Roślina, która wydaje banany nie ma drewnianego trzonka, tylko na jego łodygę składają się olbrzymie liście nakładające się wokół siebie, podobnie jak wygląda budowa poru czy kapusty. Po ścięciu owoców, łodyga jest ścinana a obok zaczyna wyrastać nowa.POCHODZENIE NAZWY

Słowo banan najprawdopodobniej pochodzi z afrykanskiego języka Wolof słowa banaana, które oznacza palec. Wydaje mi się to dobrym wytłumaczeniem, ponieważ w języku fachowym mówi się o „manos y dedos de banano” – jeden banan to właśnie palec, ale jego kiść to po hiszpańsku ręka.
BANAN DESEROWY I WARZYWNY


Banan (hiszp. banano) i mniej znany w Polsce banan warzywny (hiszp. plátano) to praktycznie ta sama roślina. Ten ostatni w języku hiszpańskim nazywa się plátano, po angielsku plantain, lub cooking plantain. Nie należy go mylić z polskim słowem platan, ponieważ to zupełnie inna roślina, a właściwie ogromne drzewo sięgające od 30 do 50 metrów wysokości. Po polsku Musa paradisiaca to banan zwyczajny, choć wydaje mi się, że lepszym określeniem jest banan warzywny, który dystansuje go od deserowego i tym samym jego przeznaczenia. Czym się różni? Jest zwykle większy, twardy, mączasty i nie jest słodki. To bardzo ogólne porównanie, ponieważ w Azji jest taka różnorodność tych owoców, że różnica pomiędzy bananem a bananem warzywnym się zaciera. Podobnie resztą w Kolumbii. Warzywny może być gotowany (np. w zupie) lub smażony, ale jak jest bardzo dojrzały to zapieczony w piekarniku z serem queso pera (który topi się podobnie jak mozarella) oraz twardą marmeladą z guawy jest podawany jako deser. Deserowych jest z drugiej strony duża różnorodność i które chyba szybko nie trafią na europejskie stoły.

Różnica w wyglądzie rośliny banana deserowego od warzywnego nie jest duża. Deserowe mają grubszy trzonek niż warzywne, które trzonek mają cieńszy. Poniżej na zdjęciu po lewej łodyga banana warzywnego (z lewej) i deserowego (z prawej) oraz zdjęcie dojrzałego (żółto czarnego) oraz niedojrzałego (zielonego) banana warzywnego. Im czarniejszy owoc tym bardziej dojrzały i słodki - wcale nie oznacza, że jest zepsuty :)
Na plantacjach banany dobrze czują się w towarzystwie innych roślin, tutaj z krzewami kawowymi i maniokiem.

1 komentarz:

Laura Szpyra pisze...

Ale piękne widoki, zazdroszczę! :

Zapraszam również do siebie: http://scritto-con-la-pasta.blogspot.com/

Obsługiwane przez usługę Blogger.