Najwyższe szczyty kolumbijskich Andów: Cristóbal Colón i Simón BolívarPICO CRISTÓBAL COLÓN I PICO SIMÓN BOLÍVAR

Pico [czyt.piko] czyli szczyt. 

W Kolumbii dwa najwyższe szczyty znajdują się na jej północnym wybrzeżu w górach Sierra Nevada de Santa Marta. Teoretycznie góry Sierra Nevada przynależą do Andów, są jednak od nich oddzielone nizinnymi obszarami i słusznie stanowią jeden z najwyższych obszarów górskich znajdujących się tak blisko morza. Obydwa szczyty, Colón i Bolívar, przykryte wieczną śnieżną czapą oraz Morze Karaibskie dzieli około 40 kilometrów - niewiele, prawda?


TRUDNOŚCI Z USTALENIEM WYSOKOŚCI

Dwa szczyty, których elewacje nad poziomem morza, a zatem realne fizyczne  wysokości, nie są jeszcze do końca ustalone! Podobną sytuację odkryłam z wodospadami - wydaje mi się to fascynujące, że w dobie takiej technologii, jaką jesteśmy otoczeni, są jeszcze na świecie rzeczy (jak góry od wieków wznoszące się ku niebu), które wymagają jeszcze dokładnego określenia przez człowieka. Najnowsze badania prowadzone z udziałem kosmicznego systemu SRTM (Shuttle Radar Topograhic Mission) wykazują, że obydwa szczyty wznoszą się na wysokość 5.700 m. n.p.m. Przyjmuje się, że obydwie góry są bliźniacze, czyli o podobnej wysokości. Generalnie wyznacza się jednak Pico Cristóbal Cólon (szczyt Krzysztofa Kolumba) na najwyższy szczyt w Kolumbii. Może dlatego, że najwyższym szczytem Boliwariańskiej Republiki Wenezueli jest Pico Bolívar (4.978 m. n.p.m.) - inna góra, ale nazwa praktycznie ta sama.POLACY ZDOBYWAJĄ KOLUMBIJSKIE SZCZYTY

Po raz pierwszy szczyt Bolívar został zdobyty przez Amerykanów w 1939 roku. Drugie wejście na szczyt w 1980 r. należy już do Polskiego Klubu Górskiego i panów: Sabolewski, Malatyński i Pietraszek. 

Szczyt Colón został zdobyty przez mieszkającego w Kolumbii pana Krzysztofa Szafrańskiego w 1988 roku.


Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.