Palma moriche - drzewo życia

Po raz pierwszy zobaczyłam palmę moriche rosnącą w jeziorze i byłam przekonana, że miejsce w którym rosły palmy niedawno zostało zalane (czy to przez ostatnie deszcze lub nawet posądziłam ludzi o interwencję). Pomyślałam: "biedne palmy, pewnie niedługo zgniją". Nie mogłam bardziej się pomylić! Palma moriche uwielbia wodę, aż do tego stopnia, że swoje korzenie cały czas w niej trzyma i sobie rośnie. 


PALMA MORICHE

Palma moriche (Mauritia flexuosa) osiąga od 20 do 35 metrów wysokości i jej największe liście tworzą okrągłą koronę drzewa. Drzewo produkuje jadalne owoce wielkości małego jajka o brązowej skórce z wypustkami oraz z żółtym miąższem. Owoc zawiera dużo witaminy C i używany jest do wyrobu soków, dżemów, lodów czy przy produkcji sfermowanego wina. Olej z owocu palmy Moriche (zwany olejem z burití) zawiera wysokie ilości witaminy A, który ze względu na łagodzące skutki leczy poparzenia skórne.

Palma moriche jest bardzo ważna dla środowiska. Pierwszą osobą, która udokumentowała palmę oraz jej ekosystem zwany morichal, był wielki Alexander von Humboldt. Stało się to w wenezuelskiej części Los Llanos podczas jego podróży w regionie na początku XIX wieku. Zauważył on, jak wiele rzeczy łączy się z istnieniem tylko jednej rośliny. Nazwał palmę "drzewem życia".MORICHAL

Palma moriche rośnie tylko w Ameryce Południowej blisko bagien lub terenów podmokłych tworząc skupiska zwane morichalMorichal sam w sobie stanowi wielki ekosystem hydromorficzny, który przez większość roku jest zalany wskutek przelewu rzek i odpływu. Mauritia flexuosa jest głównym drzewem tego ekosystemu, ale rosną tam także inne gatunki palm, drzew oraz takie rośliny jak helikonia. Miejsce to oczywiście przyciąga różne gatunki fauny.Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.