Las galeriowy - oaza kolumbijskiej sawannyLAS GALERIOWY

Las galeriowy (hiszp. bosque galería, bosque de galería) tworzy jeden z piękniejszych naturalnych pejzaży jakie można zobaczyć na terytorium Los Llanos Orientales w Kolumbii. Lasy te, jak oazy na pustyni, wyrastają pośrodku llano, formując się wokół stałych koryt rzek i przyciągają uwagę widokiem wysokich drzew. Bujna w tym miejscu roślinność tworzy zieloną galerię, a czasami nawet i nadrzeczny tunel, w których schronienie znajduje różnorodna flora i fauna. Na krótkich obszarach rzecznych tworzą się laguny, które nasiąkają wodą rzeczną podczas pory deszczowej i z której to korzystają rośliny i zwierzęta w czasie pory suchej.


Jednym z najciekawszych dla mnie roślin w lesie galeriowym jest palma moriche, która rośnie na terenach podmokłych Ameryce Południowej; można też spotkać nenufary i drzewo, o wdzięcznej nazwie, puchowiec pięciopręcikowy (hiszp. ceiba).

Fauna zasiedlająca lasy galeriowe to: węgorz elektryczny, pawie królewskie, papugi, ary, jaguary, oceloty i ogromna ilość ptaków, która przyciąga widokiem już z daleka.


Mimo szczerych chęci, jaguara i ocelota nie udało się spotkać (chyba nie zapuściliśmy się porządnie w dzicz llano), ale zatrzymaliśmy się przy lesie galeriowym, który z daleka mienił się tylko dwoma kolorami: zielonym (roślinność) i białym (ptaki). Akurat trafiliśmy na wylęg, więc młodego pierza w powietrzu było wiele. Tak jakby ktoś rozpruł pierzynę. Dobrze przyglądając się fotografiom (zwłaszcza tym pejzażowym) zobaczymy ilość ptaków. Napiszę jedynie, że oprócz tego niesamowitego widoku, pisk i ptasie gadanie było stosownie wysokie, a unoszący się zapach - prawie jak wizyta w kurniku :))

I na zakończenie - deser! - salto w tył w wykonaniu jednego z latających przyjaciół!


Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.