Coleo de toros. Sport kolumbijskich kowbojów

UWAGA: Osoby o słabym sercu i nie przepadające za sportami, w których wykorzystuje się zwierzęta - uprzedzam przed dalszym czytaniem, a tym bardziej przed oglądaniem zdjęć czy filmu.

Dla tych, którzy mają mocniejsze serducha, ruszamy mocno z kopyta... filmikiem, który udało mi się zarejestrować w Puerto Gaitán, podczas corocznego międzynarodowego festiwalu Cachama (Festival Internacional de la Cachama). Polecam obejrzenie go kilka razy (z włączonymi głośnikami) aby uchwycić moment kiedy jeździec chwyta za ogon i zaczyna go okręcać.

Kliknięcie ikonki w dolnym lewym rogu pozwoli na obejrzenie filmu w trybie pełnoekranowym (całkiem dobra jakość!) :)CO TO JEST COLEO?

Coleo [czyt. koleo] jest ważną częścią tożsamości kulturowej llaneros, mieszkańców Regionu Orinoko i symbolizuje codzienną pracę na llanos, głęboko zakorzenioną tradycję hodowli bydła oraz... wolność jaką daje jazda konna po zielonej równinie Los Llanos. W coleo chodzi o takie chwycenie byczka za ogon i jego przekręcenie, aby zwierzę zwaliło się z nóg na jak najkrótszym dystansie. Coleo pochodzi od hiszpańskiego słowa cola = ogon.

Do coleo potrzebujemy:
  • dużej, zwykle białej zwierzyny zwanej potocznie krową lub młodym bykiem, 
  • jeźdźca na koniu czyli kowboja, zwanego coleadorem (hiszp. coleador) oraz 
  • tzw. rękawa coleo (hiszp. manga de coleo), po którym odbywa się pościg za zwierzęciem.
Rękaw coleo ma następujące wymiary: 250-330 metrów długości, 10-15 metrów szerokości. Do tego dochodzi zagroda na zwierzęta (krowy i konie), widownia dla oglądających oraz miejsce dla sędziów. Sam rękaw ma podłoże ziemisto-piaszczyste i otoczony jest dość wysokimi barierami, na których często siadają widzowie w poszukiwaniu lepszej widoczności widowiska. Rękaw dzieli się na strefy, które wydzielone są w podłożu widocznymi liniami oraz oznaczone w powietrzu wiszącymi banerami:
  • strefa pierwsza: o długości 120-150 metrów,
  • strefa druga: 100-120 metrów,
  • strefa trzecia, tzw. osłony: minimum 20 metrów.


Częścią niezbędną są oczywiście wierni kibice, piwo do ochłody i przysmaki :)
ZAWODY COLEO - KROK PO KROKU

1. Bieg krów środkiem rękawa coleo z końca na początek rękawa. Nawałabym ten etap prezentacją zwierząt.2. Krowy/byczki wpędza się do zagrody, której częścią jest wąski rękaw, w którym zwierzęta ustawiają się jeden za drugim w oczekiwaniu na swoją kolej.3. Coleo się rozpoczyna i wypuszczane jest zwierzę. Chwilę później startują kowboje, którzy jeżdżą w parach. Celem jest takie zagonienie krowy, aby ustawiła się pomiędzy dwoma coleadores. Wszystko odbywa się w biegu.4. Coleador musi szybko chwycić krowę za ogon i zacząć nim kręcić.5. Ciągniemy, ciągniemy i to szybko bo chcemy ukończyć w pierwszej strefie (najwyżej punktowane!) - z tego co widziałam, to jednak łatwe nie jest i krowa niczym nie wzruszona może czasami dobiegnąć prawie do końca rękawa. Ponieważ ciągnięcie wymaga nie tylko wielkiej sprawności ale i siły, kowboje na swoich koniach na prawdę wyglądają jak cyrkowcy, którzy przechylają się na drugą stronę siodła aby wyważyć siłę. A wszystko to w szalonym galopie!6. I na końcu sukces: zwalamy zwierzę z nóg, które (i tu pocieszenie dla czytających) szybko się podnosi i biegnie dalej.SKĄD SIĘ WYWODZI COLEO I GDZIE MOŻNA JE ZOBACZYĆ?

Mówią, że coleo jako sport zaczęto uprawiać w Wenezueli, gdzie jak już wiemy kultura llanera jest bardzo podobna do kolumbijskiej. Dla mnie interesujące są korzenie tego sportu, ponieważ coleo wywodzi się z codziennej pracy jaką od końca XVIII wieku mieszkańcy tych ziem zaczęli codziennie wykonywać. Kiedy krowa uciekała ze stada na szerokie równiny Los Llanos, dwoje kowbojów ruszało za nią w pogoń: jeden zapędzał zwierzynę, a drugi łapał za ogon, którym kręcąc przewalał krowę na ziemię.

ORGANIZACJE I ZAWODY

Coleo w Kolumbii jest ważnym punktem organizowanych na llano festiwali. W Villavicencio odbywają się także światowe zawody w coleo (Encuentro Mundial del Coleo), na które zjeżdżają się zawodnicy z Wenezueli, Kuby, Meksyku, Panamy, Brazyli, a także Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych (gdzie istnieje podobna kowbojska kultura i organizowane są zawody rodeo). Organizacja zawodów jest możliwa dzięki istniejącej, zarówno w Kolumbii, jak i w Wenezueli (które te dwa kraje przodują w dyscyplinie) Federacji Coleo, która ustala reguły sportu (np. kategorie wiekowe dla mężczyzn i... kobiet!). Profesjonalnie w zawodach już mogą brać udział chłopcy od lat 7!Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.