Chlebowiec - árbol del pan

Bardziej azjatycki niż latynoski, ale spotkałam go w wielu miejscach w Kolumbii, zatem zasługuje na post. Roślina znaleziona na Nowej Gwinei przez przodków Polinezyjczyków ponad 3500 lat temu, którzy porzucili uprawę ryżu i zaczęli rozsiewać chlebowca na wyspach Pacyfiku. Posmakowało im! :)

CHLEBOWIEC

Drzewa chlebowca rosną do ok 26 metrów. Liście są duże, grube i mają głębokie, pierzaste wcięcia. Bardzo łatwo rozróżnić kwiaty męskie od żeńskich, które rosną na tym samym drzewie. Okrągłe z wypustkami owoce spożywa się na surowo (chlebowiec różnolistny) lub po uprzednim jego ugotowaniu, upieczeniu lub uprażeniu (chlebowiec właściwy). W smaku ma przypominać ziemniaka lub świeżo upieczony chleb. Jako drzewo jest bardzo wydajne - potrafi wydać do 200 owoców w sezonie, każdy owoc o wadze 2kg. Najlepiej rośnie w obszarze równikowym na wysokości od ponad 650m n.p.m. do 1550m n.p.m.

Po hiszpańsku chlebowiec to árbol del pan. Nazwa botaniczna artocarpus wywodzi się z greckiego: artos - chleb, karpos - owoc.

Zwisające kotki kwiata męskiego chlebowca:
Jadalne duże kule:Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.