Bioparque Los Ocarros - najpiękniejsze ZOO na Los Llanos

W kwietniu, pewnego pięknego poranka, wybraliśmy się w południowo-wchodnim kierunku do Villavicencio, stolicy Departamentu Meta. Villavicencio jest popularnie nazywane "La Puerta al Llano", "Bramą na Llanos" - sawannę Kolumbii umiejscowioną w obszarze Niziny Orinoko. Próżno szukać Los Llanos w popularnych przewodnikach i nie wiem dlaczego. Ta sawanna mnie nęciła już od bardzo długiego czasu - dla mnie to taki "Dziki Zachód" Kolumbii :)

Z północy Bogoty (2.650 m. n.p.m.) docieramy do Villavicencio (467 m. n.p.m.) w ciągu trzech godzin. Mniej więcej godzinę zajmuje nam wydostanie się z miasta. Pozostałe dwie to pokonanie wysokości 2.183 m. n.p.m. zjeżdżając w dół piękną zieloną przełęczą górską gdzie robi się coraz i coraz bardziej cieplej.BIOPARQUE LOS OCARROS

Na północ od Villavicencio na 5,5 hektarach znajduje się - podobno największy tego typu park w Ameryce Łacińskiej - Bioparque Los Ocarros, który jest domem dla około 190 gatunków różnych ssaków, gadów i ptaków. Spędziliśmy tam ponad dwie godziny oglądając fantastyczne zwierzęta oraz podziwiając całe zagospodarowanie terenu oraz architekturę tego miejsca. To nie jest zwykłe ZOO, to piękny park, w którym mieszkają zwierzęta. Odwiedzający Park znajdą tu bagna, sawannę, lasy galeriowe i krajobraz rzeczny. Oprócz kolorowych tablic informacyjnych w języku hiszpańskim, podobało mi się, że ubrane w niebieskie koszulki nastolatki ze szkoły informowały turystów o zachowaniu obecnych w Parku zwierząt i ptaków.


TAPIR BAIRDA 
(hiszp. Tapir centroamericano, Macho de monte) (łac. Tapirus bairdii)

Największy amerykański tapir żyjący na ziemi. Występuje w Ameryce Środkowej, w Kolumbii tuż przy granicy z Panamą. Zaklasyfikowany jako gatunek zagrożony wyginięciem. Te w Parku wyglądały bardzo sympatycznie kręcąc mordką.
ŻÓŁW MATAMATA 
(hiszp. Matamata) (łac. Chelus fimbriatus)

Na tarczach grzbietowych występują trzy rzędy dużych pojedynczych rogowych guzów. Całe ciało jest ciemno ubarwione, a pancerz pokrywają glony wskutek czego zlewa się z otoczeniem i przypomina stertę butwiejących liści. Żyje w wodach lasów tropikalnych północnej części Ameryki Południowej oraz w północnej i centralnej części Brazylii.MAZAMA RUDA 
(hiszp. Venado colorado) (łac. Mazama americana

Z rodziny jeleniowatych, w Ameryce Łacińskiej występuje od Meksyku po Argentynę. Polują na nią kajmany, anakondy i.... ludzie.


PEKARI OBROŻNY 
(hiszp. Zaíno, Pecarí de collar) (łac. Pecari tajacu)

Występuje w Ameryce Środkowej i Południowej. Należy do najmniejszych z trzech gatunków pekari. Żyje w różnych środowiskach i choć roślinnożerny, nie pogardzi płazami, gadami czy rybami. 


NASUA lub OSTRONOS 
(hiszp. Cusumbo, Coatí, Guache) (łac. Nasua nasua)  

Z rodziny szopowatych. Ma ruchliwy, ryjkowato wydłużony nos i smukły ogon. Nasua są ciekawskimi i dobrze wspinającymi się zwierzętami, choć nasz akurat miał drzemkę i z łapkami ułożonymi przy pyszczku wyglądał jak małe śpiące dziecko. W Ameryce Południowej występuje od Kolumbii po Urugwaj.


W samym rodku Parku znajduje się jezioro, zasilane przez wody dochodzącego do niego potoku. Most prowadzi do umiejscowionego pośrodku jeziora wężarni.PAKU CZARNOPŁETWY 
(hiszp. Cachama) (łac. Colossoma macropomum

To słodkowodna ryba, największa z rodziny piraniowatych. Żyje w wodach basenu Amazonki i Orinoko. Dorasta do 108 cm długości z maksymalną masą ciała do 40 kg. Kajmamy w Parku żywią się między innymi tą rybą.


GĘSIÓWKA GRZYWIASTA 
(hiszp. Ganso de monte) (łac. Neochen jubata). 

Żyje w dorzeczach Amazonki i Orinoko.


TUKAN CZERWONODZIOBY 
(hiszp. Tucan pechiblanco) (łacRamphastos tucanus).


KARAKARA BIAŁORZYTNA 
(hiszp. Caracao, Caracara) (łac. Caracara cheriway)

Piękny ptak z rodzaju sokołowatych, występujący w obydwu Amerykach.


KAJMANY
(hisz. caimán)
ANAKONDA ZIELONA, zwana także OLBRZYMIĄ 
(hisz. Anaconda verde, Anaconda común) (łac. Eunectes murinus). 

Zamieszkuje lasy galeriowe i sawanny basenu Amazonki i Orinoco na wschód od Andów w Kolumbii, Wenezueli, Brazylii, północnej Boliwii i Peru oraz w Gujanie i na Trinidad. Żywi się ptakami i ssakami rozmiarów średnich lub dużych.ZIELONY WĄŻ WINOROŚLI 
(hiszp. Bejuquilla Verde) (łac. Oxybelis fulgidus).


GRZECHOTNIK STRASZLIWY, zwany także KASKAWEL
(hiszp. Cascabel tropical) (łac. Crotalus durissus) 

Występujący na obszarach od południowego Meksyku po Argentynę


JAGUAR 
(hiszp. Jaguar, Yaguar, Trigre mariposa) (łac. Panthera onca). 

Występuje w tropikalnych lasach i na sawannach krajów Ameryki Południowej i Środkowej oraz na obszarach pustynnych Ameryki Północnej. W kulturach prekolumbijskich to piękne zwierzę było czczone przez Majów i Azteków. Bardzo podoba mi się jedna z popularnych hiszpańskich nazw: tigre mariposa, tygrys motylkowy.


KROKODYL


PUMA
(hiszp. Puma, León de montaña) (łac. Puma concolor). 

Zamieszkuje zachodnie obszary Kanady i USA i Amerykę Południową.


MRÓWKOJAD WIELKI 
(hiszp. Oso hormiguero gigante) (łac. Myrmecophaga tridactyla). 

Zamieszkuje dżungle deszczowe, lasy mieszane, trawiaste równiny i stepy. Nie ma zębów, ale za to 60cm lepki język, który dobrze widać na jednym ze zdjęć.
LENIWIEC TRÓJPALCZASTY 
(hiszp. Perezoso) (łac. Bradypus tridactylus). 

Kolumbijscy bracia ulubionego przeze mnie Sid' z "Ice Age" wygrzewają się w dziupli.
I wreszcie docieramy do głównego bohatera parku: 

PANCERNIK OLBRZYMI
(hiszp. Armadillo gigante, ocarro) (łac. Priodontes maximus)

Występuje w północno-środkowej części Ameryki Południowej. Żyje i poluje nocą, więc niestety kiedy go odwiedziliśmy jeszcze spał. Ma małe oczy ale świetny węch. Długość ciała do ok 90cm, z czego 1/3 to... ogon. Żyje w pobliżu wody. Pancerniki są przede wszystkim mięsożerne, zjadają drobne kręgowce, owady i padlinę, rzadziej rośliny. Są zaliczane do gatunków zagrożonych.

W Kolumbii pancernik jest także nazywany OCARRO- stąd nazwa Parku: Bioparque Los Ocarros - Park Pancerników. Ocarros, to raczej spokojne zwierzęta, które biegają po sawannach departamentów Meta i Vichada.Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.