Uchuva, miechunka, physalis - mały, złoty owoc

Maleńka, aromatyczna i... zaklęta w kruchą pelerynkę.

Miechunka peruwiańska.
Kolumbijska uchuva.
Angielska physalis.
Łacińska physalis peruviana.GDZIE ROŚNIE

Miechunka pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie znana jest od czasów prekolumbijskich i gdzie rozróżnia się około 50 dzikich odmian. Dziś jest uprawiana w Peru, Kolumbii, Ekwadorze, Kalifornii, RPA, Australii, Kenii, Indii, Egipcie, w Azji, na Karaibach i Hawajach. Bardzo często rośnie dziko... ciekawa informacja dla kupujących w londyńskich supermarketach, gdzie miechunka osiąga zawrotne ceny jako owoc tropikalny.
ZASTOSOWANIE

Owoce uchuva mogą być spożywane na surowo, samodzielnie, w sałatkach czy sokach. W niektórych krajach, takich jak Kolumbia czy Peru, miechunka jest przetwarzana na produkty, takie jak: dżem, jogurt, cukierki, lody, konserwy i alkohol. Uwielbiam "mermelada de uchuva" która w szrankach idzie łeb w łeb z ulubionym przez nas dżemem truskawkowym :)

Słodko-kwaśna w smaku, którego nie można pomylić z innym owocem.MAŁA A POTĘŻNA

Obecnie ma zastosowanie terapeutyczne, gdyż jak twierdzą eksperci, pomaga oczyścić krew czy złagodzić infekcje jamy ustnej i gardła. Jest zalecana dla osób chorych na cukrzycę wszystkich typów. Sprzyja leczeniu osób z problemami prostaty ze względu na swoje właściwości moczopędne i jest stosowana jako naturalny środek uspokajający. Badania nad przewodem pokarmowym pokazują, że miechunka pomaga zapobiegać raku jelita grubego i żołądka jelit.

2 komentarze:

Jean pisze...

smakowite :) śliczne, śliczne, śliczne zdjęcia :)

Aleksandra pisze...

Dziękuję :)

Obsługiwane przez usługę Blogger.