Niesamowity projekt w Medellin

Medellin, stolica Departamentu Antioquia, zaskoczyło mnie bardzo pozytywnie podczas mojego pierwszego pobytu w tym mieście. Jest od Bogoty bardziej zielone, czystsze, lepiej zorganizowane (pasy i światła na przejściu dla pieszych!), o cieplejszym klimacie (choć też klimat wysokogórski: 2100m n.p.m.), kierowcy jakoś lepiej jeżdżą, no i ma metro ;) Wydaje się bardziej... europejskie.

Medellin niestety do tej pory "szczyci się" niesławną opinią miasta gdzie kwitł przemysł narkotykowy w latach 80-tych, ale to fakt bardziej przyciągający zagranicznych turystów. Poprzedni burmistrz, Sergio Fajardo (2004-2007) uczynił dla miasta to, co dla Bogoty Antanas Mockus - przemienił Medellin w nowoczesną metropolię. Fajardo zapoczątkował i był mózgiem projektu bibliotecznego, o którym chcę tutaj napisać.

Tak duże miasta jak Bogota czy Medellin, na zboczach otaczających je wzgórz mają pobudowane biedne domy, które wyrastają jak grzyby po deszczu i wyglądają mniej więcej tak:W jednej z takich dzielnic w Medellin, Santo Domingo Savio (zamieszkałej przez kolumbijskich przesiedleńców), stoją widoczne z daleka trzy potężne bryły, wyglądające jak głazy albo - meteoryty. Architekt - Kolumbijczyk Giancarlo Mazzanti. Nazwa: Park Biblioteka "Hiszpania" (Parque Biblioteca España).W ich wnętrzu kryje się biblioteka i sale socjalne (jedna z nich ma ponad 30 komputerów). Cel: edukacja kultury, równości i integracji najbiedniejszych i upośledzonych warstw społecznych. Dzieciaki i młodzież z Santo Domingo wbiegają i wychodzą tak często jak chcą.

Park Biblioteka "Hiszpania" nie tylko wypożycza książki, ale także prowadzi wiele projektów, które mają na celu nie tylko edukację kulturalną, ale także stymulowanie pozytywnych zmian w zachowaniu okolicznych mieszkańców oraz oferuje alternatywę dla zabawy, relaksu i oświaty.

Pomimo architektury ciężkich brył, wewnątrz wystrój jest bardzo lekki, nowoczesny i otwarty - z wielu miejsc można oglądać dzielnicę Santo Domingo.Jak tam dotrzeć? Tak jak na Kasprowy! Kolejka liniowa działa jak metro... świetnie pomyślane :)Na koniec warto dodać, że ten projekt uzyskał sporą dotację od królewskiej pary z Hiszpanii i jest częścią sieci Park Bibliotek (Parques Biblioteca). Obecnie w Medellin działa pięć takich instytucji (łaczny koszt inwestycji to 28 milionów dolarów) wybudowanych w dzielnicach biednych lub na granicy ubóstwa, a w budowie jest kolejnych pięć bibliotek! Popieramy takie projekty - wzbudzają podziw i uznanie.

Po lekturze książek dzieci, tak jak ich rówieśnicy na całym świecie, wracają do grania w piłkę nożną lub grania w klasy.


Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.