Nie upijaj się.... borrachero. Naturalna skopolamina.

Borrachero dziko rośnie w okolicach Bogoty i jest tak rozpowrzechnione, że mamy ostrzegają swoje dzieci aby przypadkiem nie zaspały pod jego kwiatami - podobno już sam pył kwiatowy powoduje dziwne sny.

BORRACHERO

Borrachero to dorastające do 5 metrów drzewo o dużych liściach i pięknych, zwisających w dół białych lub żółtych kwiatach, kształtem przypominających trąbkę. Botaniczna nazwa to Brugmansia arbórea, roślina w Polsce znana jako bieluń dziędzierzawy (Datura stramonium), endemiczna dla Kolumbii, Peru i Boliwi, choć obecnie rozpowrzechniona w całej Ameryce Południowej.

O ile polski bieluń sadzony jest w przydomowych ogródkach jako ozdobny krzew, to brugmansia w Kolumbii nie ma tak miłej opinii i zastosowania. Właściwości chemiczne bielunia i borrachero są toksyczne - z ich kwiatów można uzyskać... skopolaminę. Bezbarwna, bezzapachowa i bezsmakowa substancja. Wrzucona do drinków powoduje, że człowiek nią "upity" traci pamięć z wydarzeń, którym się bezwolnie poddaje (opróżnianie konta bankowego, okradanie własnego domu, wykorzystywanie seksualne). W Polsce słyszeliśmy o takich przypadkach, Kolumbia nie jest odosobniona.

Borracho [czyt. borraczo] = pijany.
Borrachero = to, co cię upije.

SKOPOLAMINA W KOLUMBII

Skopolamina (hiszp. escopolamina) w Kolumbii ma długą i ciemną historię, sięgającą jeszcze okresu prekolumbijskiego. Legenda głosi, że tutejsi Indianie używali tego narkotyku aby pogrzebać żywcem żony i niewolników poległych kacyków, którzy cicho i posłusznie dołączali do zmarłego w innym świecie.

Niestety użycie skopolaminy w Kolumbii jest dosyć popularne. Ofiara wdycha proszek ze skopolaminy i staje się zupełnie bezwładna wobec oprawców. Ogólny efekt skopolaminy polega na tym, że ofiara znajduje się w stanie bezbronności umysłowej, która pozwala przestępcom na dostęp przede wszystkim do jej pieniędzy. Zwykle taką ofiarę zabiera się do bankomatu i ta posłusznie wklepuje kod. Przestępcy opróżniają konto. 
Dodane 25.10.2011

W regionie Laguną Tota znalazłam drzewko borrachero w trakcie owocowania. Podłużny i zielony owoc popularnie zwany jest kakaem La Sabana.Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.