Curuba - niepozornie wyglądający owoc

5 września 2017 r. - post zaktualizowany i poszerzony o nowe informacje


CURUBA I MĘCZENNICA - ETYMOLOGIA NAZWY

Curuba (czyt. kuruba) (ang. banana passionfruit) to jeden z tych owoców, które rzadko spotyka się w Europie. Z cienką skórką jest bardzo miękka w dotyku i zaskakuje cięższą (niż się spodziewamy) wagą. Po przekrojeniu wygląda prawie identycznie jak jej siostra marakuja (ang. passion fruit) ale pierwszy posmak to... kwaśny agrest! 

Polska nazwa męczennica miękka pochodzi od nazwy łacińskiej Passiflora mollissima, a dokładniej od łacińskiego tłumaczenia słowa passion, czyli pasja, od którego pochodzi gatunek Passiflora. Skąd się wzięła? 

Europejscy misjonarze na początku XVIII wieku na terenach brazylijskich nadali imię flor das cinco chagas czyli "kwiat pięciu ran" kwiatom owoców z tego gatunku, aby zilustrować ukrzyżowanie (męczennictwo, pasję) Chrystusa. Ta "edukacyjna pomoc" miała służyć oczywiście próbie przekształcenia tubylczych mieszkańców Brazylii w Chrześcijan. Czy to się udało, to inna historia i wykraczająca poza zarys tego bloga, ale nazwa się przyjęła i do dziś mianem passiflora opisuje się rośliny dające owoce takie jak kuruba, marakuja czy granadilla.

GDZIE ROŚNIE CURUBA

Curuba, czy jeśli mogę zaproponować polską nazwę do zaadaptowania: kuruba, rośnie na drzewie, ale.... nie własnym! Curuba to bowiem winorośl! Łodyga jest lekko owłosiona i czepia się gałęzi innych roślin, po których wijąc się w tą czy inną stronę rośnie. Rozkwita przede wszystkim na zimnych obszarach w Andach, skąd zresztą pochodzi, na wysokości od 1800 do 3500m. n.p.m. i dobrze adaptuje się w tropikach. W Kolumbii (gdzie jest bardzo popularna), Ekwadorze i Peru jest znana i spożywana od czasów prekolumbijskich. Ceniona za witaminy A, B, C, wapno, żelazo i fosfor.

OWOC CURUBA

Curuba ma mięsisty miąższ w kolorach żółto-pomarańczowych wypełniony małymi i czarnymi ziarenkami. Jej owoc ma podłużny kształt w kolorze żółtym, który zmienia się na pomarańczowy gdy owoc dojrzewa. Ma silny, przyjemny zapach nawet jeszcze przed rozkrojeniem owocu na połówki.

Jedna winorośl może wydawać owoce kuruby przez 8 do 10 lat!WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE

Curuba ma właściwości antyspasmodyczne, moczopędne i jej spożycie jest wskazane w przypadkach wysokiego ciśnienia krwi czy gorączki. Jest zalecana osobom z zaburzeniami żołądkowymi i jelitowymi.

Cierpisz na stres? Jedz kurubę! Wierzy się, że jest świetna w redukcji stresu, wyeliminowaniu nagromadzonych płynów w organizmie, w uspokojeniu organizmu, tym samym pobudzając do snu. Ugotowane liście możesz skonsumować, aby ulżyć w bólach głowy oraz w leczeniu stanów chorobowych wątroby i nerek.

Owoc curuba posłuży w utrzymaniu zdrowych włosów i skóry. Curuba zadba także o Twój wzrok i utrzyma Twój system immunologiczny w dobrym stanie. Jeśli zależy Ci na diecie, lub po prostu na utrzymaniu Twojej linii, spożywanie tego owocu zapewnia Ci niski poziom spożycia kalorii. Curuba zawiera także cenny błonnik, pomocny w okresach zaparć.

EKSPLOZJA KOLORÓW


W curubie najbardziej zachwyca mnie sam kwiat! Jest obwisły i na końcu cylindrycznego zielonego pęczku wyrasta kwiat, który jest albo bladoróżowy lub różowo-czerwony. Kiedy kwiat umiera, na jego miejscu zaczyna rodzić się podłużny, zielonkawy owoc, który gdy dojrzały, zmienia kolor na bladożółty. A w środku jest pomarańczowy!PRZEPIS NA KOKTAJL


Już jest gotowy wpis z przepisem na pyszny mleczny koktajl z owocem curuba

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.